Son Dakika

Trump'tan maske eleştirilerine yanıt: Milyonlarcası geliyor

A A

24.03.2020 - 15:39 | Haber Kaynağı: Cnnturk.com - Dış Haberler

Koronavirüs salgınının hızla yayıldığı ülkelerde en büyük sıkıntılardan biri de sağlık kuruluşlarındaki kaynakların hızla tükenmesi. Vaka sayısı bakımından dünyada dördüncü sırada olan ABD de aynı sıkıntı ile karşı karşıya...

Trump'tan maske eleştirilerine yanıt: Milyonlarcası geliyor

ABD'de New York Valisi Andrew Cuomo dün CNN International'a çıkarak "Şu anda eyalet genelinde 53 bin yatak kapasitemiz var ama bizim 110 bin yatağa ihtiyacımız olacak" demişti. Yine aynı şekilde ülkede maske ve solunum cihazı kapasitelerinin de sıkıntılı olduğu belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da bu gelişmeler üzerine üretim sektörü üzerinde kendisine daha çok söz hakkı tanıyan "Savunma Üretim Kanunu" isimli yasayı devreye sokacaklarını açıklamıştı. 

Bu kapsamda Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede kullanılan tıbbi ekipmanlar başta olmak üzere birçok kaynağın stoklanmasını ya da ürünlere fahiş fiyat uygulanmasını engellemek için bir kararname imzaladığını duyurdu ve "Bu kararname, Covid-19'un önlenmesi ve tedavi edilmesi için hayati öneme sahip el dezenfektanı, maske, koruyucu ekipmanlar gibi kaynakların stoklanmasını ya da fahiş fiyatlara satılmasını engelleyecek" dedi.

Ancak medya ve Demokratların, maske ve solunum cihazı konusundaki eksiklerin sürdüğünü belirtmesi Trump'ı öfkelendirdi. Twitter'dan açıklama yapan Trump "Savunma Üretimi Yasası yürürlükte, ancak bunu kullanmak zorunda kalmadık çünkü kimse HAYIR demedi! Milyonlarca maske geliyor" dedi.

Trump sonraki tweetlerinde de medyayı çaresizlikle ve yalan haberle suçladı.