Tsunami deprem sonrasında Japonya'ya çarpıyor

Tsunami deprem sonrasında Japonya'ya çarpıyor

Deprem Salı günü erken saatlerde Kuzey Japonya'yı salladı ve bir nükleer santraldeki soğutma işlevlerini kısaca kesti ve 2011 depremiyle, tsunami ve nükleer felaketle yıkılan aynı Fukushima bölgesindeki küçük bir tsunami meydana geldi.

Tokyo'da hissedilen 7.4 büyüklüğündeki deprem, kuzey doğu kıyısında şafak sökerken binlerce kişinin evden dışarıya çıkmasına sebep oldu. Ölüm veya ciddi yaralanma bildirilmedi. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), Fukushima eyaletinin kıyısından yaklaşık 10 kilometre derinlikte depremin meydana geldiğini söyledi. NHK kanalı, Fukushima'nın yaklaşık 70 km kuzeyinde Sendai'de 1.4 metrelik yüksekliğe kadar bir dalga kaydedildiğini ve kıyı şeridindeki diğer limanlara daha küçük dalgalar vurduğunu söyledi.


BALIKÇI TEKNEKELERİ ALABORA OLDU
Televizyonda çekilen görüntüler, 3 metreye kadar (10 feet) dalgalanma alarmları verildikten sonra tsunami uyarıları yapıldığı için gemilerin limanlara denizden çıktıklarını gösterdi. Iwaki şehrindeki bir adam NTV televizyon kanalına "Yüksek dalgalar gördük ancak gelgit engellerini aşan hiçbir şey görmedik" dedi. Havadan görüntüler, bazı bölgelerde nehirlerden akan tsunami dalgaları gösterdi ve JMA uyarılarını kaldırmadan önce bazı balıkçı tekneleri Higashi-Matsushima limanında devrildi.


NÜKLEER SANTRALLER


Bölgedeki tüm Japonya nükleer enerji santralleri, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi Fukushima Daiichi nükleer santralindeki soğutma sistemlerini kapanırken, reaktörlerin erimesini ve havaya, toprağa ve radyasyona neden olan Mart 2011 felaketinin ardından kapatılmıştır açıklamasında bulunuldu.


7.4 büyüklüğündeki depremden amatör kameralara yansıyanlar


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS