Türklere vize zorunluluğu 2 yıl içinde kalkabilir

Türklere vize zorunluluğu 2 yıl içinde kalkabilir

Türklere vize zorunluluğu 2 yıl içinde kalkabilir

Avrupa Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vizesinin 2 yıl sonra kalkabileceği mesajını verdi. Hahn, bunun için yapılması gerekenler olduğunu da ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alman Die Welt gazetesine konuşan AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye'nin AB ile müzakerelerde temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenliği içeren 23. ve 24. başlıkların mümkün olduğu kadar erken bir zamanda açılması gerektiğini belirtti. Bu başlıkların müzakere sürecinin sonunda kapatılmasını istedi.

Hahn, "Brüksel iki yıldan beri Ankara ile vizelerin liberalleşmesi konusunda görüşüyor. Hedef 2017. Bu gerçekçi mi?" soruya karşılık, "Bana göre öngörülen koşullar yerine getirildiği takdirde, iki yıl içinde Schengen Bölgesi'ne seyahat eden Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluğunun kaldırılması mümkündür" yanıtını verdi.

Fransa ilk kez Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurdu

Hahn, ancak o zamana kadar, işler durumda olan sınır yönetimi, biyometrik pasaportlar ve sahte seyahat belgeleri konusunda AB ile işbirliği içinde olunması gibi çok sayıda madde üzerinde çalışılması gerektiğini belirtti.

"Türkiye, AB için büyük ekonomik ağırlığı olan çok önemli stratejik partnerdir. Ekonomik konularda işbirliği önceliklerimizden biridir. Gümrük Birliği'nin geliştirilmesi ağırlık maddemizdir" diyen Hahn, Türk şirketlerinin Avrupa'da 600 bin kişinin istihdam için sorumlu olduğuna işaret etti.

Hahn, Türkiye'nin şu anda Avrupa'ya doğru yönelmediğini savunarak çeşitli alanlarda iyileşmelerin yapılması gerektiğini savundu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber