hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkmenistan, tütün ürünlerine karşı savaş açtı: Elektronik sigara ve nargile de dahil

  Türkmenistan, tütün ürünlerine karşı savaş açtı: Elektronik sigara ve nargile de dahil
  expand

  Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ülkenin 2025 yılında tütünsüz olmasını hedefliyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov sigara içimine karşı başlattığı "tavizsiz" mücadele kapsamında, nargile ve elektronik sigaralar da dahil olmak üzere yasa dışı tütün ürünlerinin ithalatı ve satışı da yasaklanacağını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sigaraya karşı daha önce görülmemiş bir savaş açan Türkmenistan iki yıl içinde ülkeyi tütünden arındırmayı planlıyor.

  Türkmenistan devlet medyasının aktardığına göre Berdimuhamedov yasağı "Devletimiz dünyada tütünsüz ülkelerin artmasına yardımcı olmak amacıyla daha önce görülmemiş çapta bir tütün karşıtı hareket başlatacaktır." sözleriyle duyurdu.

  Devlete bağlı medya kuruluşlarında çıkan haberlerde 20 kişinin ülkeye kaçak olarak tütün, nargile ve elektronik sigara ürünleri sokarken yakalandığını aktardı.

  Televizyon kanallarında ayrıca yakalananlardan birinin, evinde nargile içerken çektiği görüntüleri ülkede yasak olan Instagram'da paylaşmasından dolayı kamuoyu önünde özür dilediği görüntüler yayınlandı.

  20 KİŞİ TÜTÜN ÜRÜNÜ KAÇAKÇILIĞINDAN TUTUKLANDI

  Yaklaşık 20 yıldır Berdimuhamedov ailesinin "demir yumruğuyla" yönetilen Türkmenistan'da sigara reklamı ve kamu alanlarında tüketimi de dahil sigara karşıtı sıkı önlemler uygulanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkede elektronik sigaralar da yalnızca devlete bağlı mağazalarda satılıyor.

  Hazar Denizi'ne kıyısı olan petrol ve doğalgaz ülke, Sınır Tanımayan Gazeteciler'in yıllık endeksinde basın özgürlüğü açısından dünyada en kötü durumdaki ülkelerden biri olarak Suriye'nin hemen altında yer almıştı.

  Geçen yılki tartışmalı seçimler sonrasında ülkenin yönetimini babası Gurbangulu'dan devralan Berdymukhamedov, ülkenin 2025 yılında tütünsüz olmasını hedefliyor.

  (Kaynak: Euronews Türkçe)

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow