hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vietnam’dan Barbie filmine yasak

  Vietnam’dan Barbie filmine yasak
  expand
  KAYNAKİHA

  Vietnam, Çin’in Güney Çin Denizi’nde hak iddia etiği topraklara ilişkin bir haritaya yer verilen sahne nedeniyle 21 Temmuz’da vizyona girmesi beklenen Barbie filmini yasakladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan romantik komedi filmi Barbie, vizyona girmesine sayılı günler kala Vietnam ile Çin arasında tansiyonu yükseltti. Vietnam, 21 Temmuz’da vizyona girmesi beklenen filmi bir sahnesinde Çin’in Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği toprakları gösteren “dokuz-kesik çizgili” haritayı kullandığı gerekçesiyle yasakladı. Söz konusu haritanın hangi sahnede gösterildiği açıklanmazken Vietnam Sinema Dairesi Başkanı Vi Kien Thanh alınan karara değindi. Thanh, “Amerikan yapımı Barbie filminin Vietnam’da gösterimi için lisans vermeyeceğiz. Filmde dokuz-kesik çizgili haritanın rahatsız edici bir görüntüsü yer alıyor” dedi.

  "Barbie" filminin yapımcı şirketi Warner Bros ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

  VİETNAM’DA YASAKLANAN İLK FİLM DEĞİL

  Vietnam, 2019 yılında DreamWorks’un Abominable adlı animasyon filmini, 3 yıl sonra da Sony’nin Uncharted adlı aksiyon filmini aynı nedenlerle yasaklamıştı. Ayrıca, Netflix de 2021 yılında Avustralya “yapımı "Pine Gap"i platformdan kaldırmıştı.

  Çin, Güney Çin Denizi’nin 3 milyon kilometrelik alanın yüzde 80’inde hak iddia ettiği dokuz-kesik çizgili haritayı 1947 yılında yayınladı. Vietnam da Güney Çin Denizi’nde hak iddia ederek kendi sınırlarını belirlerken, Çin 2009 yılında haritayı Birleşmiş Milletler’e sundu.

  Çin’in hak iddia ettiği bu alanlarda Filipinler, Vietnam, Malezya da hak iddia ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow