Virüs mutasyona mı uğradı? Türkiye'de de görüldü, yeni koronavirüs(Covid 20) mutasyon mu geçirdi?

Koronavirüsün mutasyona uğradığına dair İngiltere, AB ve WHO’dan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türkiye’de de Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü yeni koronavirüs mutasyonu hakkında açıklamalar yaptı. Virüs mutasyona uğradı haberleri tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Yeni adı henüz bilinmeyen mutasyona uğrayan corona hakkında birçok insan araştırma yapmaya başladı. Uzmanlara göre korona mutasyona uğradı ve bu kez daha hızlı şekilde yayılıyor. Covid 20 – Covid 21 adları ileri sürüldü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de konuyla ilgili İngiltere ile konuşuyor. Mutasyona uğrayan virüsle ilgili İngiltere Sağlık Bakanı Hancock: "Yeni koronavirüs mutasyonu, artık kontrolden çıktı." Açıklamasını yaptı. Peki ama koronavirüs mutasyona mı uğradı? Mutasyona uğrayan virüs ile ilgili bilgiler neler?
İngiltere Sağlık Bakanı ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson mutasyona uğrayan koronavirüs ile ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor. Peki ama virüs mutasyona mı uğradı?


Mutasyona uğrayan virüs ile ilgili açıklamalar peş peşe geliyor. Dünya panik halinde ve teyakkuza geçti.


Virüs mutasyona mı uğradı?

İngiltere Sağlık Bakanı Hancock geçen gün yaptığı açıklamada ‘’Aşılar uygulanana kadar mutasyonu kontrol altına almak çok zor olacak. Ayrıca yeni kısıtlamalar açıklandıktan sonra seyahat etmek çok sorumsuz bir davranıştı." dedi.İngiltere Sağlık Bakanı Hancock açıklamalarına "Herkesi Covid-19 yeniden başlıyormuş gibi tedbirli davranmaya davet ediyorum. İnsanlar tedbirli olmadığı sürece yeni mutasyon türünü kontrol altına alamayız." cümleleriyle devam etti.
İngiltere Sağlık Bakanı Hancock, "Mevcut aldığımız önlemlerden daha fazlasına ihtiyacımız var. Yeni kısıtlamaları önümüzdeki birkaç ay için sürdürmeyi planlıyoruz." İfadelerini kullandı.


Mutasyona uğrayan koronavirüs hakkında Covid Genomics // Welcome Sanger Inst. Direktörü Jeffrey Barrett: "Bu yeni varyant çok endişe verici ve şu ana kadar pandemide gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor" açıklamalarını yaptı.

KISITLAMALARA DEVAM EDİLECEK

Birleşik Krallık BayrağıBirleşik Krallık Başbakanı Johnson: "Noel'de kısıtlamaları azaltma planlarımız mahvoldu. Bu yıl Noel, çok farklı olacak. Sevdiklerimizi görme şansımızı feda ediyoruz, böylece gelecek sene onlara sarılabileceğiz." Dedi.

Bilim Kurulu Üyesinden Flaş açıklamalar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü mutasyona uğrayan virüs ile ilgili şu ifadeleri aktardı:

"Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. "

"Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz."


"İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir."
"Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz."

"İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir."

Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklama

DSÖ yaptığı açıklamada ''İngiltere'de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonu 3 ülkede daha tespit edildi.'' ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS