Son Dakika

Yunanistan mülteci kampı İdomeni'yi boşaltıyor

A A

26.05.2016 - 14:22 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni'deki kampı, önceki gün başlatılan tahliye işlemi sonucu büyük oranda boşaltıldı.

Yunanistan mülteci kampı İdomeni'yi boşaltıyor

Suriyeli anne yeni doğan bebeğini çamurlu suyla yıkadı

İdomeni mülteci kampına tahliye operasyonu

Yunan emniyet yetkililerince salı günü erken saatlerde başlatılan helikopter destekli operasyon kapsamında bugüne kadar 8 binden fazla sığınmacı tahliye edilirken, kampta kalan az sayıda sığınmacı da diğer kamplara götürülmek için bekliyor.

Operasyona 10 farklı birimden binin üzerinde emniyet görevlisinin yanı sıra az sayıda uluslararası kurumların ve kamptaki insani yardım kuruluşlarının yetkilileri de katıldı.

Tahliyelerin başladığı günden itibaren basın mensuplarının kampa girmesine izin verilmezken, bugün ise basın mensuplarının gruplar halinde ve polis gözetiminde kampa girmesine müsaade edildi.

İdomeni'deki kampta barınan sığınmacıların çoğunluğu ülkenin kuzeyindeki diğer kamplara yerleştirilmeyi kabul ederken, bazı sığınmacılar da bu kamplarda daha iyi yaşam koşullarına sahip olmayacakları ve tek çözümün
sınırların açılmasını olduğunu savunup tahliye edilmeyi reddediyor. 

Tahliyeler sırasında Yunan polisinin herhangi bir zorlama ve şiddete başvurmadığı öğrenildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden alınan bilgiye göre, Yunanistan genelinde 50 binin üzerinde sığınmacı bulunuyor. İdomeni'den tahliyesiyle sığınmacıların kayıt altına alınması ve ardından Yunanistan'a ya da diğer AB ülkelerine sığınma talebinde bulunma işlemlerinin başlatılması hedefleniyor.