Zarrab ile ilgili 222 sayfalık yeni belge

Zarrab ile ilgili 222 sayfalık yeni belge

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, İran'a karşı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı, ve kara para aklama suçlamaları ile New York'ta tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılmaması için mahkemeye yeni belgeler sundu. Zarrab'ın Whatsapp yazışmalarına da yer verilen 222 sayfalık belgelerde, savcılık Zarrab'ın İngilizce ve Farsça dillerini iyi bildiğini savundu. Yazışmalarda Acun'la Dubai seyahati de var.

Belgelerde, İranlı bir ticaret şirketinin, Çin merkezli Bank of Kunlun'nda bulunan 5 milyar euro parasını alamadığı ve Halk Bankası'nın aynı bankadan 5 milyar euro transferi için aracı olduğu belirtildi.


Reza Zarrab'ın avukatları mahkemeye delil olarak ortaokul karnesini verdi


Belgelere göre İranlı şirketin, 2006-2015 yılları arasında Çin'e maden, kimyasal ve inşaat malzemeleri sattığı ve bunun karşılığında hesaplarında bulunan toplam 5 milyar euroyu geri istediği ifade ediliyor. Temmuz 2012'den beri, Bank of Kunlun'daki 5 milyar euroyu alamadıklarını belirten İranlı şirket, bu durumun uluslararası yasalara aykırı olduğunu savunuyor.


Savcılığın mahkemeye sunduğu bir başka belgede ise Halk Bankası'nın Bank of Kunlun hesabından, Çin merkezli bir başka banka olan Ping An Bankası'nda yeni açılan hesabına 5 milyar euronun nasıl aktarılacağı anlatıldı. Belgeye göre paranın aktarılması sırasında Bank of Kunlun ve Ping An Bankaları'na yüzde 6,5 (325 milyon euro) komisyon verileceği ayrıntılarıyla anlatılıyor. Belgede Party A diye yazılan kişi veya kuruluşun, geriye kalan paranın yüzde 93,5'i başka bir yere aktarabileceği yazıyor.


Zarrab'ın Florida'ya geleceği yazışmalarından ortaya çıktı


Başsavcı Preet Bharara, mahkemeye sunduğu belgelerde 149 sayfalık Whatsapp yazışmalarına da yer verdi. Zarrab'ın anadili İngilizce olduğu öne sürülen 'Adem Turkey' isimli birisi ile sıklıkla yazıştığı görülüyor. Zarrab'ın çocuğuna bakıcı bulma konusundan, yeni bot alımına kadar bütün işleri takip eden kişi olarak 'Adem Turkey' olarak görülüyor. Yazışmalara göre Adem isimli kişi, Zarrab'ın kızı için İngiltere'den bakıcı arıyor. Bakıcının genç ve güzel olmasına dikkat ediliyor.
Adem, Florida tatili öncesi anlaşmaya çalıştığı İngiliz bakıcının Zarrab hakkında BBC'de gördüğü haberlerden dolayı çekindiğini Zarrab'a iletiyor. Adem ise basında çıkan haberlerin Reza Zarrab'ı yansıtmadığı ve onun kötü bir insan olmadığını açıklamaya çalışıyor. Daha sonra ikna olan İngiliz bakıcı, Zarrab, eşi ve kızıyla birlikte Miami'ye geliyor.


Yazışmalarda Zarrab'ın 17 Şubat 2016'da Adem'e “Ciddi aile problemleri olduğu ve iş yapacak zamanı olmadığını" söylemesi dikkat çekiyor.


Whatsapp mesajlarına göre Dubai'de bulunan Zarrab'a Acun da eşlik ediyor. Acun, Zarrab'ın jetinde kendi çalışanlarına da yer olup olmadığını soruyor.


Savcılığın diğer belgelerinde Zarrab'ın Farsça ve İngilizce bildiği iddia ediliyor.


Mahkemeye sunulan belgelere göre, Zarrab'ın ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları hakkında bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.


Hürriyet'te yer alan habere göre yazışmalardan notlar şöyle:


* Dubai’ye dalışa ve Formula 1 yarışı izlemeye gidiyorlar.
* Zarrab’ın Formula One izlemek için 209.000 BAE Dirhem’i harcıyor.
* 380.000 BAE Dirhem ise Formula One araçlarını pistte kullanmak için ödediği ücret.
* Dubai’den dönüşte Acun’un jeti bozulunca, Acun ve 9 kişilik arkadaş grubu için kendi jetini gonderiyor.
* Adem, Zarrab’a Dubai’ye girişte sorun yaşayıp yaşamadığını soruyor,
* Zarrab, sorun yaşadığını başka terminale gitmek zorunda kaldığını ve “Tamam beni içeri aldılar” diye yazıyor.
* Özel yatının boyası icin 60 bin Euro ödüyor. Toplam ücretin yüzde 40’ı bu boyadan.
* Yatın çekimi için yüzde 19 KDV’yi ödemeden anlaşmaya varıyorlar.
* Yatı taşıyacak gemi 750.000 Euro alıyor. 500 bin Euro içine ve nakliyesine harcanıyor.
* İngiliz dadı haftalık 1.500, yıllık 78.000 pound istiyor. Dadının ajansı da 19.500 pound istiyor.
* Adem ve eşi Christine’de ABD’ye Zarrab ile gidiyor.
* ABD gezisi 18-28 Mart tarihleri arası için planlanmış
* Zarrab, Adem’e “Miami ile Florida arası ne kadar uzak diye soruyor? Miami’nin Florida eyaletinde olduğunu bilmiyor. Miami’de dalışa ve daha sonra Orlando’ya Disneyworld’e ve NASA’ya gideceklerini yazıyor.
* Son gün, Adem’in Amerika’ya gelmesini istemiyor. Kendisine saygısızlık ettiğini düşünüyor.
* Adem hava alanındayken uçuşunu iptal ettiriyor. Ofise gidip Şükrü ile aralarında olan sorunu çözmesini istiyor, sorun çözüldükten sonra Adem de Business Class’ta kendisiyle birlikte uçuyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS