Asil Ne Demek? Tdk'ya Göre Asil Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Asil Ne Demek? Tdk'ya Göre Asil Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Asil Ne Demek? Tdk'ya Göre Asil Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

Asil kelimesi Arapça kökenli bir kelime olarak Türkçeye geçmiştir. Birden farklı anlama gelen asil kelimesi kullanımı yaygın olan bir kelimedir. Yazılı eserlerde ve yapılarda asil kelimesine sıklıkla rastlanmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Asil Ne Demektir?

Asil kelimesi kökeni belirgin ve soylu anlamına gelmektedir. Diğer bir kullanım alanı ise insani en üst düzeyde duygularla yapılan bir iş anlamında kullanılmaktadır.

Türk Dil Kurumuna Göre Asil Kelime Anlamı Nedir?

Türk Dil kurumuna göre asil kelimesi soylu geçmişi ve kökeni belirgin anlamında bir kelimedir. Kelimenin diğer bir anlamı ise saygıyı hak eden bir davranış şeklinde asil kelimesidir. İki manada da asil kelimesi saygı duyma ve duyulma gereken özellikte bir sıfattır.

Asil Kimlere Denir?

Asil kelimesi soylu bir geçmişi olan saygı duyulmuş işler başaran geçmişten gelen bir ünü ve başarısı olan kişileri nitelendirmek için kullanılmaktadır. Asil kelimesi kısaca soylu demektir.

Asil bir aileden gelmiş kişiler cümlesinde de asil kelimesi saygınlık belirtmek için kullanılmaktadır.
Elindekileri fakirlerle paylaşması çok asil bir davranış olmuştu cümlesindeki asil davranış ise davranışın saygınlık gerektiren özellikte bir davranış olduğunu belirtmektedir.

Eski çağlarda asil kelimesi halktan olmayan halkı yöneten krallar ve kralların soyundan gelenler için kullanılan bir terim olmaktadır. Günümüzde ise asil kelimesi kişilerin geçmişinin belli ve soyunun tanınmış olduğunu ifade etmektedir. Asil kelimesi günlük hayatta soyun tanınırlığını ve bilinirliğini ifade etmektedir.