Son Dakika

Cömert Zıt Anlamlısı Nedir? Cömert Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

10.11.2021 - 23:09

Cömert kelimesi için Türkçede kullanılabilecek olan birden fazla zıt anlamlı sözcük öne çıkıyor. Böylece Türkçede daha zengin bir şekilde kullanım ile beraber amaca uygun farklı yerlerde değerlendirme imkanı elde edilir. Pek çok kişi ise internet üzerinden cömert kelimesinin zıt anlamlı sözcüklerin ne olduğunu araştırmaktadır.

Cömert Zıt Anlamlısı Nedir? Cömert Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Cömert Zıt Anlamlısı Nedir?

Cömert kelimesi için alternatif olarak kullanılabilecek birden fazla zıt anlamlı sözcük öne çıkıyor.

- Cimri
- Pinti
- Eli sıkı

Bu şekilde yukarıda verilen kelimeler ile beraber taşıdığı anlamın zıttı olarak farklı yerlerde değerlendirme imkanı elde edilmektedir. Parasını, malını ya da elinde bulunan şeyleri esirgemeyen kişi olarak ifade edilen cömert, bunun tam tersi biçiminde yukarıdaki kelimeler ile ifade edilir.

Cömert Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Alternatifli bir şekilde cömert kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı birden fazla sözcüğü kullanma şansı bulunmuyor. Bu doğrultuda günlük yaşamda değerlendirilebilecek olan zıt anlamlı kelimeler içerisinde cimri, pinti ve eli sıkı kelimeleri öne çıkmaktadır. Bu sözcükler cümle içerisinde ya da tek başına farklı yerlerde değerlendirilebilir.

TDK’ya Göre Cömert Kelimesinin Zıt Anlamları

Zıt anlamlı karşılıkları olarak zengin seçenek sunan kelimeler içerisinde cömert sözcüğü gelmektedir. Türk Dil Kurumu üzerinden ele alınan teyit kapsamında ise cimri pinti ile beraber eli sıkı kelimelerinin zıt anlamlı olarak kullanmak mümkün.

Cömert Kelimesinin Zıt Anlamlıları ile Örnek Cümleleri

Birden fazla zıt anlamlı karşılığı olması ile beraber cömert kelimesi üzerinden farklı kelimeleri değerlendirme imkanı bulunuyor.

‘’O adam cebinde akrep varmışçasına cimri biridir.’’

‘’Bu kadar pinti olma da şu parayı çıkar.’’

‘’Para konusunda o tutumlu ve eli sıkı biridir.’’

Yukarıda verilen örnek cümleler de olduğu gibi cömert kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı sözcükleri değerlendirilebilir.