Son Dakika

Deprem Eş Anlamlısı Nedir? Deprem Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

12.11.2021 - 01:14

Dünyanın en tehlikeli doğal felaketleri arasında şüphesiz deprem gelmektedir. O yüzden günlük yaşamda deprem kelimesi farklı zamanlarda çok fazla dile getirilir. Aynı zamanda o sözcüğe karşılık olarak bir eş anlamlı kelime bulunmaktadır. Bu kelime aynı anlam ile beraber amaca uygun şekilde tek başına veya cümle içerisinde kullanım imkanı tanımaktadır.

Deprem Eş Anlamlısı Nedir? Deprem Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Deprem Eş Anlamlısı Nedir?

Deprem kelimesine karşılık olarak eş anlamlı sözcük ‘zelzele’ kelimesidir. Yer kabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi deprem olarak ifade edilmektedir. Günümüzde en korkulan doğal felaketler arasında yer alır. Bu doğrultuda deprem kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde, amaca uygun zelzele sözcüğü de kullanılabilir.

Deprem Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Deprem kelimesinin eş anlamları arasında bir sözcük öne çıkar. Anlamları aynı ve yazılışları farklı olarak deprem ile beraber zelzele sözcüğünün kullanmak mümkün. Sadece cümle içerisinde değil aynı zamanda tek başına da kullanım imkanı vermektedir. Her iki kelime de ortak şekilde taşımış oldukları aynı anlam üzerinden kullanım imkanı tanır.

TDK’ya Göre Deprem Kelimesinin Eş Anlamlısı

Türkçede herhangi bir kelimenin eş anlamlısını teyit edebilmek için Türk Dil Kurumu kullanılır. Bu doğrultuda TDK üzerinden ele alındığı zaman, deprem kelimesine karşılık olarak zelzele sözcüğü öne çıkmaktadır. Aynı anlam ile beraber her yerde hem deprem hem de zelzele kelimesini kullanmak mümkün.

Deprem Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümle

Yer kabuğunun kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağ etkileri ile beraber yeryüzünde deprem meydana gelir. Türkçede deprem kelimesi taşımış olduğu bu anlam ile aynı zamanda zelzele sözcüğünün üzerinden ne kullanılır.

‘’Dün çok şiddetli bir zelzele oldu.’’

Bu şekilde yukarıda verilen anlam ile beraber tek başına veya cümle içerisinde kullanım imkanı sağladığını ifade etmek gerekir.