Son Dakika

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir, Eserleri Nelerdir? Nafiz Çamlıbel Biyografisi…

A A

13.01.2022 - 17:05

Türk edebiyatında beş hececiden biri olarak tanınan Faruk Nafiz Çamlıbel Türk şiirinde eserler vermenin yanında siyasette de aktif rol oynamış bir öğretmen olarak bilinmektedir. Faruk Nafiz Çamlıbel aynı zamanda İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir, Eserleri Nelerdir? Nafiz Çamlıbel Biyografisi…

 Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir?

 Türk edebiyatında tanınmış ustalardan olan Faruk Nafiz Çamlıbel özellikle şiir dalında eserler vermiş bir sanatçıdır. Beş hececilerden biri olarak da bilinmektedir. Behçet Kemal Çağlar ile birlikte Onuncu Yıl Marşı sözlerini yazmıştır.

 Faruk Nafiz Çamlıbel eserleri arasında en tanınmış eseri Han Duvarları adındaki eseridir.

 1898 yılında İstanbul' da dünyaya gelmiştir. Eserlerine küçük yaşlarda başlayarak şiir dalında eserleri benimsemiştir. İlk şiiri saat adında dönemin ünlü dergisi Çocuk Dünyası dergisinde yayınlanmıştır.

 Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri Nelerdir?

 Faruk Nafiz Çamlıbel şiir dalında eserler vermesinin yanında roman ve tiyatro dalında da eserleri bulunmaktadır. Eserlerini şöyle sıralamak mümkündür.

 Gönülden Gönüle, Dinle Neyden, Çoban Çeşmesi, Suda Halkalar, Bir Ömür Böyle Geçti, Akıncı Türküleri, Boğaziçi Şarkısı, Zindan Duvarları, Han Duvarları, Zafer Türküsü eserleri en bilinen eserleri olmaktadır. Tiyatro dalında da birçok eseri bulunmaktadır. İlk Göz Ağrısı, Sevki Tabii, Canavar, Akın, Kahraman, Dev Aynası, Yayla Kartalı olmaktadır. Roman dalında eseri ise Yıldız Yağmuru olmaktadır.

 Faruk Nafiz Çamlıbel Biyografisi

 Faruk Nafiz Çamlıbel Türk şairi olarak tanınmasının yanında siyasetçi ve öğretmen olmasıyla da bilinen bir sanatçıdır. Şiirdeki temaslarda aşk, heyecan, tutku, ihtiras gibi temaları ele almaktadır. Milli edebiyatın gelişmesi için çaba harcamıştır. Türkçenin yalın bir dil olmasını gereksiz kalıplardan uzaklaşmasını ve sade bir dil olmasını ilke edinmiştir. Beş hececiler olarak kabul edilen diğer usta sanatçılar arasına katılarak beş hececilerden biri olarak da tanınmıştır. Demokrat parti ile siyasete girmiş ve Milletvekilliği unvanı almıştır.

 ​​​​

 

 

 ​​​​​​