KPSS için HES kodu şart mı? KPSS ertelendi mi son dakika!

KPSS için HES kodu şart mı? KPSS ertelendi mi son dakika!

KPSS lisans oturumları için birçok adayın heyecanı artıyor. Başvuruları 30 Haziran-13 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılan KPSS lisans ilk olarak genel yetenek-genel kültür oturumu ile başlayacak. Eğitim bilimleri sınavı da aynı gün içerisinde yapılacak. ÖSYM başkanından son dakika açıklamaları peş peşe geldi. Adaylar HES kodu şartı ve KPSS ertelendi mi? sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki KPSS lisans ne zaman, saat kaçta yapılacak? İşte 2020 KPSS lisans saatleri

HES kodu alma ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda artık zorunlu hale geldi.  ÖSYM aldığı kararla sınavlarda uygulanacak corona virüs tedbirleri kapsamında adayların Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile sınavlara girmesini zorunluluk haline getirdi. Adaylar sınavlara başvuru yaparken Sağlık Bakanlığı HES uygulaması, SMS ya da e-Devlet üzerinden HES kodunu alabilecek. Hafta sonu KPSS lisans sınavı yapılacak. Birçok adayın gözü son dakika açıklamalarında. Peki, KPSS için HES kodu nasıl alınır? Sınavlar için SMS ve e-Devlet'ten HES kodu alma işlemleri nasıl yapılır? İşte HES kodu alma işlemleri...

KPSS ertelendi mi?

Hayır, KPSS ertelenmedi. KPSS lisans saatleri, ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuz ile açıklandı. Başvuruları haziran ayında başlayan ve 13 Temmuz’a kadar devam eden sınava her yıl memur olmak isteyen adaylar giriyor. KPSS genel yetenek-genel kültür oturumu 6 Eylül’de yapılacak. Aynı gün içerisinde eğitim bilimleri sınavı da gerçekleştirilecek. İlk oturum saat 10:15’te başlayacak.

KPSS için HES kodu şart mı?

ÖSYM Başkanı Aygün yaptığı açıklamada, "KPSS ve diğer sınavlarımızda Kovid-19 pandemi önlemlerini uygulamaya devam ediyoruz.

Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, HES kodlarından belirlenecek ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar." ifadelerini kullandı. 

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES uygulamasını indirdikten sonra HES kodu işlemleri panelinden yeni kod ekle diyerek ÖSYM sınavları için HES kodu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS