Lise sınavları 1 Mart Pazartesi başlayacak mı, ne zaman? Lise 2.dönem sınavları ertelendi mi, iptal olacak mı?

A A

24.02.2021 - 10:56 Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze lise sınavları ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamada bulundu. 25 Şubat'ta yapılan Bilim Kurulu toplantısında da lise sınavları ele alındı. Şubat ayının sonlarına gelinirken 2021 lise sınavları ertelendi mi, iptal olacak mı sorularına Bakan Selçuk’tan ve Bakan Koca'dan netlik kazandıran açıklamalar..

Lise sınavları 1 Mart Pazartesi başlayacak mı, ne zaman? Lise 2.dönem sınavları ertelendi mi, iptal olacak mı?

Yüz yüze lise sınavlarına dair detaylar gündemdeki yerini koruyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un lise sınavlarıyla ilgili son yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekici. Bakan Ziya Selçuk, sınavların ertelenmesi konusuna açıklık getirirken MEB olarak aldıkları kararları paylaştı. Aynı zamanda Bilim Kurulu toplantısında da yüz yüze sınavlarla ilgili açıklamalara yer verildi. Peki, yüz yüze lise sınavları ne zaman 2021, yapılacak mı, ertelendi mi?

YÜZ YÜZE LİSE SINAVLARI NE ZAMAN 2021?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan son açıklamada; "Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 'İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır. 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca 'yerinde karar' uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecektir." denildi.

Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar belirtilen tarihten itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler, 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak. Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ilgili alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak. Sınav tarihleri, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek. Sorumluluk sınavları da 1-31 Mart döneminde tamamlanacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince planlanacak.

LİSELERDE YÜZ YÜZE SINAVLAR YAPILACAK MI?

Bakan Koca 25 Şubat'ta gerçekleştirdiği Bilim Kurulu toplantısında, "Liselerde sınavların yüz yüze yapılıp yapılmayacağı konusundaki öneriniz nedir?" sorusu üzerine, konunun Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüldüğünü belirtti.

İllerin hangi durumda olduğunun gelecek hafta görüleceğini dile getiren Koca, "Dolayısıyla Covid-19 riski olmayan illerde bir sorun olmayacak ama riski olan illerle ilgili önümüzdeki günlerde, nasıl olması gerektiği veya ne zaman yapılması gerektiği yine Milli Eğitim Bakanlığımızla ve kabinede de durum değerlendirmesi yapılacak. Yani gündemimizde, bunu yine kabinede tartışarak, bu noktadaki yaklaşım netleşmiş olacak." diye konuştu.