Son Dakika

Lise sorumluluk sınavı 2021 ne zaman yapılacak? MEB ek sorumluluk sınavı bilgisi!

A A

29.10.2021 - 11:13 Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika olarak sorumluluk sınavları ile ilgili açıklama geldi. 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri için liselerde ek sorumluluk sınavının yapılması kararlaştırıldı. Peki, Lise sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte, sorumluluk sınavının yapılacağı tarih ve konuyla ilgili detaylar..

Lise sorumluluk sınavı 2021 ne zaman yapılacak? MEB ek sorumluluk sınavı bilgisi!

MEB'den gelen açıklamanın ardından lise sorumluluk sınavı ne zaman sorusu gündeme geldi. Mezun olamayan ancak üniversitelere yerleştirilen öğrenciler ile 31 Aralık 2021'e kadar kesin kayıtlarının yapılması gereken öğrenciler lise ek sorumluluk sınavlarına katılım sağlayacaklar.

LİSE SORUMLULUK SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre üniversitelere yerleşen ancak liselerde mezun olamayan adaylar lise sorumluluk sınavlarına katılım sağlayacaklar. 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri de sorumluluk sınavlarından yararlanabilecek. Ek sorumluluk sınavları sadece bu yıl geçerli olmak üzere kasım ayında uygulanacak. MEB sorumluluk sınav tarihini ilerleyen günlerde duyuracak.

Ek sorumluluk sınavlarının 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere kasımda yapılması kararlaştırıldı. Bakanlıktan illere gönderilen yazıda, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yıllarının Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze ve uzaktan eğitimle tamamlandığı hatırlatıldı. Ayrıca bu süreçte lise öğrencilerinin sorumlu olunan ders sayısına bakılmadan başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmelerinin sağlandığı anımsatıldı.

Yazıda, bu durumdan kaynaklı olarak bazı öğrencilerin sorumluluğu bulunan ders sayısının arttığı ve takvimine göre yapılan sorumluluk sınavlarında derslerin tamamının sorumluluğunun kalkmasının mümkün olmadığına işaret edilerek öğrenci ve velilerden taleplerin geldiği ifade edildi.

Bu kapsamda, ortaöğretim kurumlarının 10, 11, 12. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile 12. sınıfta mezun olamayıp beklemeli durumda olan ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında YKS sonucunda üniversitelere yerleşen ve geçici kayıtları yapılarak, 31 Aralık 2021'e kadar kesin kayıtlarının yapılması gereken öğrenciler için ek sorumluluk sınavı hakkı verildi.