hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MEB 1. sınıfa başlama yaşı kaç? 2024-2025'te kaç aylıklar, kaç doğumlular okula başlayacak?

  MEB 1. sınıfa başlama yaşı kaç 2024-2025te kaç aylıklar, kaç doğumlular okula başlayacak
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre 2024 yılında okullar 9 Eylül 2024 tarihinde açıklacak. 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlayacak olmasıyla birlikte, velilerin bu yıl çocuklarının eğitim yaşlarına ilişkin araştırmaları da hız kazandı. Her yıl olduğu gibi, çocukların okula başlama yaşı konusu ailelerin gündeminde önemli bir yer tutuyor. Bu süreçte aileler, çocuklarının fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimini dikkate alarak en doğru kararı vermeye çalışıyorlar. Özellikle ilkokul birinci sınıfa başlama yaşının çocuğun hazır olduğu bir döneme denk gelmesi, ailelerin ve uzmanların ortak kaygısı haline geliyor. Peki, 2024-2025 eğitim yılında kaç aylıklar okula gidebilir? 1. sınıfa başlama yaşı kaç? İşte okula başlama yaşı ile ilgili detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gelecek yıl için veliler tarafından 1. sınıf yaş sorgulamaları hız kazandı. 1. sınıf kayıtları için kaç yaşındaki çocukların kaydettirileceği merak ediliyor. Yeni eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1'inci ve 5'inci sınıf öğrencilerin okul kayıtları ikametgâh bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden yapılıyor. Buna göre veliler, Millî Eğitim Bakanlığı'nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden çocuklarının yerleştirildiği okulun hangi okul olduğunu öğrenebiliyorlar.

  1. SINIFA BAŞLAMA YAŞI KAÇ?

  Türkiye'de 1. sınıfa başlama yaşı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre, o eğitim-öğretim yılının 31 Aralık tarihini doldurmuş olan çocuklar için 6 yaşını doldurmuş olma şartına bağlıdır. Yani, 31 Aralık itibarıyla 6 yaşını tamamlamış olan çocuklar, o yılın eylül ayında başlayacak olan eğitim döneminde 1. sınıfa başlayabilirler.

  AYA GÖRE MEB OKULA BAŞLAMA YAŞI DETAYLARI

  -Kreş yaşı 0-36 ay çocuklar. (Zorunlu değildir)

  -Anaokulu: Eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

  -Ana sınıfı: Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

  Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir. Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır. İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

   -72 aydan daha büyük çocuklar için okul kaydı zorunludur. Hiç bir surette erteletme hakları yoktur. Sağlık raporu vs. geçersizdir. 

  MEB OKULA BAŞLAMA YAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow