Son Dakika

Milli Eğitim Şurası ne zaman 2021? Milli Eğitim Şurası nedir?

A A

30.11.2021 - 14:08

20. Milli Eğitim Şurası'nda görüşülmek üzere oluşturulan öneriler Ankara'da ele alınacak. 7 yıl aradan sonra ilk kez toplanan Milli Eğitim Şurası ile ilgili detaylar merak ediliyor. Peki, Milli Eğitim Şurası ne zaman 2021? Milli Eğitim Şurası nedir? İşte Milli Eğitim Şurası detayları..

Milli Eğitim Şurası ne zaman 2021? Milli Eğitim Şurası nedir?

Milli Eğitim Şurası, milli eğitim sistemi için tavsiye kararları almak üzere 7 yıl aranın ardından toplanacak. 20'nci Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında geniş katılımla yapılacak. İşte detaylar..

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Milli Eğitim Bakan Yardımcıları ve Bakanlık merkez teşkilatı birim amirlerinin 'tabii üyeler' olarak katılacağı şuraya bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ile yurt içi ve yurt dışından meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci ve veli temsilcileri ile eğitim alanında şura konularıyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar davet edilecek.

MİLLİ EĞİTİM ŞURASI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığının 'en yüksek danışma kurulu' olarak tanımlanan, Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları inceleyip, tavsiye kararları hazırlayan 'Milli Eğitim Şurası' 1- 3 Aralık'ta toplanacak.

MİLLİ EĞİTİM ŞURASI NEDİR?

Şûra; Bakanlığın en yüksek danışma kuruludur. Türk millî eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları tetkik eder; tavsiye kararları alır. Bakan, Şûranın tabii üyesi ve başkanıdır. Şûra, tabii üyeler ile davetli üyelerden teşekkül eder.