Son Dakika

Neşe Zıt Anlamlısı Nedir? Neşe Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

25.10.2021 - 12:11

Dilimize Farsçadan geçen neşe kelimesi, neşve sözcüğünden türetilmiştir. Neşve, gam ve dertten kurtulmak anlamına gelir. Neşe ise kişinin aldığı sevinçli bir haber ya da yaşadığı bir olay sonrası hissettiği rahatlık ve ferahlama hissidir. Bu kelime birçok deyim ve kalıp ifadede de kullanılır. Örnekler: 1- Neşesi yerine gelmek 2- Neşesi kaçmak. Neşe sözcüğüyle zıt anlamlı 5 kelime bulunmaktadır. Bu kelimelerin ikisi öz Türkçeyken, diğerleri Arapça, Farsça ve Fransızca kökenlidir.

Neşe Zıt Anlamlısı Nedir? Neşe Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

 Neşe Zıt Anlamlısı Nedir?

 1- Sıklet

 2- Haile

 3- Keduret

 4- Mihnet

 5- Melankoli

 Neşe Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

 1- SIKLET

 Sıklet kelimesinin ilk anlamı ağırlık ve yüktür. Bu kelime daha çok sıkıntı ve kasvet manasında kullanılır. Kelimenin fiil hali sıklet basmak şeklinde yazılır.

 Örnek Cümle:

 ''Aldığım kötü haberlerden sonra içimi sıkıntı bastı.''

 2- HAİLE

 Haile kelimesi, hail sözcüğünden türetilmiştir. Haile insanın içine ürperti veren şey anlamına gelirken, haile çok acıklı durum demektir. Edebiyatta trajedi türündeki eserler de haile olarak adlandırılır.

 Örnek Cümle:

 ''Haile türündeki tiyatro oyunları, her zaman ilgimi çekmiştir.''

 3- KEDURET

 Daha çok divan edebiyatında ve mazmun eserlerde kullanılan keduret kelimesinin sözlük anlamı belirsizlik, yan anlamı ise kaygı, çile ve üzüntüdür.

 Örnek Cümle:

 ''Kalbimdeki bu keduret ne zaman geçer, kim bilir?''

 4- MİHNET

 Arapça kökenli olan mihnet kelimesi meşakkat ve zorluk sözcükleriyle eş anlamlıdır. Bu kelime bela, üzüntü ve afet manasında da kullanılır.

 Örnek Cümle:

 ''Bu kadar mihnet çekmene değer mi gerçekten?''

 5- MELANKOLİ

 Dilimize Fransızcadan geçmiş olan melankoli kelimesinin sözlük anlamı kara sevda olsa da günümüzde daha çok elem, keder ve tasa anlamında kullanılır.

 Örnek Cümle:

 ''Böyle melankolik şarkılar dinlemek insanın acısını daha da arttırıyor.''