Özel okullarda indirim olacak mı? Özel okullarda eğitim yüz yüze mi 2020? Ücret iadesi ne zaman?

Özel okullarda indirim olacak mı? Özel okullarda eğitim yüz yüze mi 2020? Ücret iadesi ne zaman?

Özel okul yetkilileri yüzde 8'lik KDV indirimi talep etti. Birçok veli özel okullarda indirim olacak mı? sorusunun yanıtını arıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na giden özel okul yetkilileri farklı taleplerde bulundular.

Özel okul yetkilileri yüzde 8'lik KDV indirimi talep etti. Birçok veli özel okullarda indirim olacak mı? sorusunun yanıtını arıyor.

Velilerin, pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin geciktiği özel okullarda ücretlerin düşürülmesi talebine iki tarafı da yormayacak bir formül aranıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okul temsilcileriyle yaptığı görüşmede, yüzde 8 olan KDV oranının düşürülmesi gündeme geldi.
 Koronavirüs vakalarında artış nedeniyle özel okullarda yüz yüze eğitimin ertelenmesinin ardından velilerde oluşan indirim beklentisi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı da konuyu yakın takibe aldı. Özel okul temsilcileri ve yöneticileriyle bir araya gelen bakanlık, uzaktan eğitimin devam etmesi halinde eğitim ücretlerinde indirim formüllerini değerlendirdi. Yapılan toplantılarda özel okul temsilcileri, koronavirüs nedeniyle okul kayıtlarında düşüşler yaşandığını, öğretmen ücretlerinin sıkıntı yaşanmadan ödenmesi için devletten destek beklediklerini ifade etti. Toplantılarda 350 bin personeli olan özel okulların bu anlamda devlet okullarından yük aldığı da belirtildi.Koronavirüsteki artış nedeniyle yüz yüze eğitimin ertelenmesi üzerine veliler, özel okullardan indirim talebinde bulunmuştu. Talepler üzerine MEB’den yapılan açıklamada tüm önerilerin titizlikle değerlendirildiği belirtilmişti. Özel okul dernekleri de ücretlerin iadeleri ve uzaktan eğitimde indirim yapılmasına yönelik ortak çağrıda bulunmuştu. Buna göre dernekler, özel okullardan hizmeti verilmeyen yemek ve servis ücretlerini iade etmelerini ve uzaktan eğitim için de indirim belirlemelerini istemişti. Bazı özel okullar yüzde 50, yüzde 20 gibi indirimler uygulamıştı. Veliler ise özel okulların giderlerinin azaldığını belirterek en az yüzde 50 indirim istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kronik hastalığı bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin e-Nabız Sistemi’nden veya Sağlık Bakanlığı’nca belirlenecek diğer usullerle alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, eğitimlerini COVID-19 salgını süresince uzaktan sürdürebileceklerini bildirdi.
Velilerden, okullara kayıt esnasında kayıt parası veya bağışın mevzuatlara aykırı olması sebebiyle alınmayacağı, aksi durumlarda bu tarz uygulamalara dair şikâyetlerin valilikler tarafından değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılması talimatı da verildi. Ayrıca devlet okullarında okula kayıt, özel grup sınıfları, öğretmen seçimi, teknolojik veya fiziki olanaklar, yabancı dil eğitimi gibi sınıf ayrımcılığına sebep olacak ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesini zedeleyecek uygulamalar da yapılamayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS