Paralelkenar Nedir, Özellikleri Nelerdir? Paralelkenar Alanı Ve Çevresi Nasıl Bulunur?

Paralelkenar Nedir, Özellikleri Nelerdir? Paralelkenar Alanı Ve Çevresi Nasıl Bulunur?

Paralelkenar Nedir, Özellikleri Nelerdir? Paralelkenar Alanı Ve Çevresi Nasıl Bulunur?

Hem matematik üzerinden hem de geometride en çok kullanılan şekiller arasında paralelkenar gelir. Özellikle hem iç hem de dış kısmından ek olarak çekilecek çizgiler eşliğinde, farklı açıları ve kenarları ile alanı kolayca bulma şansı tanımaktadır. Belli başlı özellikleri ve sabit kuralları eşliğinde, paralel kenarlar geometrideki en fazla ele alınan şekillerden biridir. Özellikle farklı açıları bulma noktasında paralel kenarın kullanılması büyük kolaylık sağlamaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Paralelkenar Nedir?

Karşılıklı kenarları eşit olan ve ayrıca iç açıları toplamı 360 derece olan geometrik şekle paralelkenar denmektedir. Özellikle karşılıklı kenarları aynı uzunluğa sahip olması ile beraber paralelkenar bir yapıya sahiptir. Ancak dört kenarı birbirine eşit değildir. Paralelkenar olmasının yanı sıra bir dörtgen olarak da öne çıkar. Paralel kenarlar aynı zamanda karşılıklı açıları üzerinden de birbirine eşittir. Bu yönleriyle karşılıklı açıları eşit olması üzerinden, paralelkenar kullanarak kolayca diğer açıları bulma şansı elde edilir.

Paralelkenar Özellikleri Nelerdir?

Paralelkenar birçok farklı özelliği ile beraber ön plana çıkan en önemli geometrik şekiller içerisinde yer alıyor.

- Karşılıklı kenarları eşittir.
- İki tane uzun ve iki tane kısa kenarı vardır.
- İç açıları toplamı 360 derecedir.
- Karşılıklı kenarları aynı zamanda paraleldir.
- Yine karşılıklı açıları birbirine eşittir.

Bu şekilde öne çıkan özellikleri ile beraber geometri üzerinden birçok farklı problemde paralel kenarlar yaygın biçimde kullanılır.

Paralelkenar Alanı Nasıl Bulunur?

Paralelkenar üzerinden alan bulmak en çok ele alınan konular içerisinde gelir. Bu bağlamda oldukça basit bir formül üzerinden, elde bulunan kenarlar doğrultusunda paralelkenarın alanını bulmak mümkün. Taban uzunluğu ile yükseklik çarpımı üzerinden paralelkenar bulunabilir. Bu bağlamda taban uzunluğu, ‘a’ olarak ifade edilir ve yükseklik, ‘h’ olarak geçerse, o vakit paralelkenar alanı şu şekilde bulunur;

Paralelkenar = a x h

Bu şekilde paralelkenar alanı kolay bir biçimde bulunabilir.

Paralelkenar Çevresi Nasıl Bulunur?

Paralelkenar çevresi paralelkenar alanına göre çok daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Genelde zaten bütün farklı geometrik şekillerin çevresi kenarların üzerinden bulunur. Bu bağlamda paralelkenarın bütün kenarlarını toplamak suretiyle çevresi bulunabilir. Karşılıklı kenarları eşit olduğu için kenarlarından birine, ‘a’ ve diğerine ise, ‘b’ denirse çevre formülü şu şekilde ele alınabilir;

Paralelkenar çevresi = 2a + 2b