hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Roma Rakamları Nelerdir, Nerelerde Kullanılır? Romen Rakamları Nasıl Yazılır?

  Roma Rakamları Nelerdir, Nerelerde Kullanılır Romen Rakamları Nasıl Yazılır
  expand

  Antik dönemden günümüze kadar ulaşmış olan en önemli rakamlar içerisinde roma rakamları gelmektedir. Latin alfabe üzerinden dünya çapında kullanılan ortak sayıların dışında, aynı zamanda roma rakamları da günümüzde hala yaygın olarak değerlendiriliyor. Özellikle yüzyılları ya da tarihi dönemleri anlatırken büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda birçok otel üzerinden kapılar ile beraber farklı alanlarda değerlendirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Roma Rakamları Nelerdir?

  Belirli olan sabit rakamlar ile beraber roma rakamları ön plana çıkmaktadır. Özellikle farklı sayıları bir arada gösterebilmek için standart olan roma rakamları yan yana getirmek suretiyle işlem yapılmaktadır. Bu bağlamda dünya çapında bilinen roma rakamları şunlardır;

  - I
  - V
  - X
  - L
  - C
  - D
  - M

  Bu şekilde birler ve onlar ile beraber yüzler ve binler gibi birçok değişik sayılar roma rakamları üzerinden gösterilmektedir. Tabii yukarıda verilen roma rakamları farklı şekillerde yan yana yazılmak suretiyle, diğer tüm rakamları ortaya çıkarmaktadır.

  Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır?

  Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Roma rakamları, günümüzde hala yaygın şekilde değerlendiriliyor.

  - Yüzyıl isimleri
  - Tarihte yapılmış olan savaşlar
  - Tarihte aynı isimle geçen devletler
  - Kitaplarda içindekiler ile beraber konu başlık sınıflandırması
  - Bazı kitaplar üzerinden sayfa numarası olarak
  - Nadir olarak takvimlerde
  - Bazı otel ve benzeri konaklama alanlarındaki kapılarda

  Bu şekilde aslına bakılırsa daha birçok farklı yerde Roma rakamlarının önemli oranda kullanıldığını ifade etmek gerekir. Özellikle okullarda öğretilen ve dünya çapında genelde herkesin bildiği antik rakamlar içerisinde geldiğini söylemek mümkün.

  Romen Rakamları Nasıl Yazılır?

  Romen rakamları genel olarak Latin alfabesi üzerinden ele alınır ve yazılır. Aynı zamanda yazımı gerçekleştirilen her Romen rakamı, bu şekilde belli bir sayıyı ifade etmektedir.

  - I = 1
  - V = 5
  - X = 10
  - L = 50
  - C = 100
  - D = 500
  - M = 1000

  Görüldüğü gibi roma rakamları ve sabit yapı altında ele alınmak suretiyle değerlendirilir. Tabii bu rakamlar farklı şekillerde ve biçimlerde yan yana getirerek akla gelebilecek bütün değişik rakamları değerlendirme imkanı verir. Tabii rakamlar ele alınırken girerken yine bazı kurallara uymak gerektiğini söylemek mümkün.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow