Son dakika: MEB açıkladı: Yarın okul var mı? 1 Haziran okullar açıldı mı? Telafi eğitim zorunlu mu?

Son dakika: MEB açıkladı: Yarın okul var mı? 1 Haziran okullar açıldı mı? Telafi eğitim zorunlu mu?

Son dakika: MEB açıkladı: Yarın okul var mı? 1 Haziran okullar açıldı mı? Telafi eğitim zorunlu mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı 16:00'da toplandı. Birçok vatandaş kabine toplantısında okullar ile ilgili hangi kararların alınacağını merak ediyordu. Kabine Toplantısı öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'ndan telafi eğitim açıklaması yapılmıştı. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telafi eğitim ve okulların açılıp açılmayacağına dair açıklama yapması bekleniyordu. Peki ama yarın okullar açılıyor mu? Telafi eğitim zorunlu mu olacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe'de toplandı. Kabine toplantısının ana gündemini 1 Haziran sonrası uygulanacak olan normalleşme kararları oluşturuyor. Peki ama yarın okullar açılacak mı? Telafi eğitim zorunlu mu, ne zaman başlıyor?

Okullar açılıyor mu?

Korona tedbirleri kapsamında MEB 1 Haziran Salı gününe kadar bazı kademelere yönelik uzaktan eğitime devam edilmesi yönünde karar aldı. Yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar ise vaka sayılarının durumuna göre belli olacak. Milyonları yakından ilgilendiren okulların kapanış tarihi için ise 2 Temmuz'a karar verildi.
Aşı programında öncelikli grupların durumu, yeni yaş gruplarına ilişkin aşı uygulaması, yerli aşı çalışmaları ve ithal aşıdaki tedarik süreci ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki telafi eğitimine ilişkin çalışmalarının da kabine toplantısında görüşülmesi ve bu konuda atılacak adımların toplantının bir diğer önemli gündem maddesi olması bekleniyor. Kabine Toplantısında konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarda bulunması bekleniyordu. Konuyla ilgili MEB'ten de bir açıklama gelmesi bekleniyordu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Yarın itibarıyla ilkokul öğrencilerimiz, 7 Haziran Pazartesi itibarıyla ortaokul ve lise öğrencilerimiz için haftada iki gün yüz yüze eğitime başlıyoruz." dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda yüz yüze eğitime yarından itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eğitime yönelik açıklaması üniversiteler yönünde oldu. Erdoğan, "Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır." açıklamasını yaptı.

Telafi eğitim zorunlu mu?

Türkiye genelinde öğrenciler, 2020-2021 eğitim öğretim yılı karnelerini 18 Haziran'da alabilecek; 2 Temmuz'a kadar okullardaki telafi programına isteğe bağlı olarak katılabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından "eğitimdetelafibaşlıyor" etiketiyle yaptığı paylaşımda, "Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibarıyla başlayacağımız çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını da kapsayacak." ifadelerini kullandı.