Son Dakika

Tenha Zıt Anlamlısı Nedir? Tenha Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

27.10.2021 - 13:11 Son Güncelleme:

Tenha kelimesi Türkçede geçerliliğini hala koruyan önemli kelimeler içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda taşıdığı anlamın zıttı olan bir sözcük ile de ifade edileceğini söylemek mümkün. Böylece karşıt bir cümle kurmak istendiğinde bu kelime değerlendirilebilir. Yabancı kökenli bir kelime olması ile beraber tenha sözcüğü, aynı zamanda tam zıttı üzerinden de ele alınmaktadır.

Tenha Zıt Anlamlısı Nedir? Tenha Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Tenha Zıt Anlamlısı Nedir?

Tenha sözcüğünün zıt anlamlısı olarak kalabalık kelimesi kullanılabilir. İnsan toplulukları ya da diğer canlı varlıkların bir arada olduğu alan kalabalık olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda hiç kimsenin olmadığı sessiz yerler de tenha olarak ifade edilmektedir. Tenha ve kalabalık kelimeleri ise birbirinin tam zıttı sözcükler olarak öne çıkar.

Tenha Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Tenha kelimesine karşılık olarak kullanılabilecek bir tane zıt anlamlı sözcük öne çıkıyor. Bu doğrultuda kelimeye karşılık olarak tam zıttı ile kalabalık sözcüğünü kullanmak mümkün. Hem tek başına geldi cümle içerisinde amaca uygun olarak farklı yerlerde değerlendirme imkanı bulunuyor.

TDK’ya Göre Tenha Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Türk Dil Kurumu verilerine bakıldığı zaman yapılan teyit ile beraber tenha kelimesi kalabalık sözcüğü ile ifade edilmektedir. Daha doğrusu bu iki kelime birbirine zıt anlamlısı olarak günlük yaşamda kullanım olanağı tanımaktadır. Toplu alanlar ile beraber aynı zamanda ıssız yerler üzerinden ifade edilen iki kelime olarak öne çıkarlar.

Tenha Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümle

Tenha kelimesinin zıt anlamlısı olarak kalabalık sözcüğü ifade edilir. Bu doğrultuda tenha kelimesi üzerinden örnek cümle ile kullanım imkanı tanımaktadır.

‘’Bu kafe gerçekten çok kalabalık.’’

 ‘’Alanda kalabalıktan geçecek yer kalmamış.’’

Bu şekilde yukarıda verilen örnek cümlelerde olduğu gibi kalabalık kelimesi amaca uygun değişik yerlerde kullanılabilir. Aynı zamanda tenha kelimesine tam zıt olarak kullanım olanağı tanıyor.