Üniversite elektronik (online) kayıt tarihleri 2021! Üniversite kayıt tarihleri ne zaman başlıyor?

Üniversite elektronik (online) kayıt tarihleri 2021! Üniversite kayıt tarihleri ne zaman başlıyor?

Üniversite kayıt sürecine sayılı günler kana elektronik kayıt ile ilgili detaylar öğrencilerin gündeminde. ÖSYM'nin yayımladığı kılavuza göre ilk olarak üniversitelere elektronik kayıt işlemleri başlayacak. Peki, üniversite elektronik kayıt nedir, tarihleri ne? Üniversite elektronik nasıl yapılır? İşte tarihleri ve detaylar...

ÖSYM tarafından açıklanan YKS tercih sonuçlarının ardından gözler kayıt tarihlerine çevrildi. Milyonlarca üniversite öğrencisi için kayıt süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu nedenle bugün "2021 üniversite elektronik kayıt nasıl yapılıyor, zorunlu mu? soruları üniversite adayları tarafından araştırılıyor. ÖSYM tarafından yayımlanan üniversite yerleştirme kılavuzunda, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın kayıt işlemleri ile ilgili açıklamaları da yer aldı. İşte üniversite kayıt tarihleriyle ilgili detaylar..

ÜNİVERSİTE ELEKTRONİK KAYIT TARİHLERİ 2021

Üniversite kayıtları ne zaman sorusu son gelişmeler ile takip ediliyor. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecektir. Üniversite kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Online(elektronik) üniversite kayıtları ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında tamamlanacak.

ÜNİVERSİTE ELEKTRONİK KAYIT NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının elektronik kayıt işlemleri ile ilgili açıklaması aşağıdadır:

Tüm Devlet yükseköğretim kurumları ile isteyen Vakıf yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt olma imkânı sunacaklardır. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacaktır. Ek yerleştirmede de elektronik kayıt yapılabilecektir. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır. Elektronik kayıt işlemi 2021-2022 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS