2017 KYK üniversite burs kredi sonuçları ne zaman açıklanıyor?

2017 KYK üniversite burs kredi sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Üniversite öğrencilerinin 23 gündür beklediği haber, KYK burs sonuçları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ne zaman açıklanacak? Kurumun en hassas olduğu bu durum karşısında öğrencilerin heyecanlı bekleyişi stres ve sıkıntıya dönüş durumda. Yurt sonuçlarının açıklanmasından sonra kurumdan gelecek burs haberi ile durumlar netleşecek. Burs veya kredi alacak olan öğrenciler için merak edilen sorular ve cevaplar…

Kredi ve Yurtlar Kurumu 2017 KYK üniversite burs kredi sonuçlarının ne zaman açıklayacağına dair resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Diğer kurumlar gibi tarih vermeyen kuruma şikayet yağmuru yağdı. Bu sene ÖSYM tarafından yayımlanan “sonuç takvimi” sınavlara girecek olan adayları sevindirirken, KYK’nın buna benzer formatı yok. Sonuçların ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklaması olmasa da geçen seneler baz alındığında sonuçlar ne zaman açıklanabilir?

SONUÇLAR HANGİ TARİHLER ARASI AÇIKLANABİLİR?


2016 yılında başvurular 2 Ekim 2016 tarihinde başladı, 12 Ekim 2016 tarihinde sona erdi. Sonuçlar 17 Kasım 2016 tarihinde açıklandı. Yani sonuçlar 36 gün sonra yayınlandı. Bu sene başvurular 16 Ekim 2017 tarihinde başladı, 24 Ekim 2017 tarihinde sona erdi. Aradan 22 gün geçti. Bilinmesi gereken durum ise 2016 yılında darbe girişiminden ötürü birçok kurum sınav ve sonuç sistemini değiştirmişti. Bu dikkate alınarak sonuçlar 36 günden önce açıklanabilir. Açıklanma tarihi olarak 17 Kasım 2017 tarihi ile 22 Kasım 2017 arası açıklanabilir.

SONUÇ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SONUÇLAR AÇIKLANDIĞI ANDAN İTİBAREN TAAHHÜTNAME ONAYI

Sonuçlar açıklandıktan sonra, burs veya kredi kazanan üniversite öğrencileri, E-Devlet üzerinden taahhütname onayını onaylaması gerekiyor. Burs kazanıldığı taktirde, üniversite öğrencisi taahhütnameyi onaylamazsa burstan yararlanamıyor.

KYK BURS ÜCRETLERİ 2018 YILINDA NE KADAR?


Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; lisans ve önlisans bölümünde okuyan üniversite öğrencileri KYK’dan 470 TL alacak. Yüksek lisans yapanlar 940 TL, Doktora yapanlar ise 1410 TL kurum tarafından alacaklar. Son beş yılda burs ücretleri: 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400, 2017 yılında 425 ve 2018 yılında 50 TL zam gelerek 475 TL oldu.

ÜCRETLER NE ZAMAN YATIRILACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, ücretleri Ocak ayının 6’sında yatırmaya başlayacak. Ve her ayın 6’sı olmak üzere; 6, 7, 8, 9 ve 10’uncu günlerde ücretler Ziraat Bankası’na yatırılacak.

KURUM NEYE GÖRE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BURS VERİYOR?

Kurum “neye göre” sorusunu resmi web sitesinden şu şekilde cevaplıyor: İlk defa burs alacak üniversite öğrencileri için “sınavdaki başarı durumuna, sosyal ve ekonomik durumuna”, önceden burs alan üniversite öğrencileri için “not ortalaması 2’nin üzerinde olması, ekonomi durumuna” göre burs veriyor.

Diyelim ki üniversite öğrencisi sigortalı işe girdi ve başvuruda bulundu, burs kazanma durumu var mı? Kurum, evet var diyor. Ancak sigortalı işe girmeyen öğrenci ön planda olmak şartıyla açıklaması yapıyor.

BURS KAZANILDI, KAYBETMEMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Bursu kazanan öğrenci aşağıdaki maddelerden birini gerçekleştirdiğinde kurum tarafından bursu kesiliyor. İşte o maddeler:

Başarısız olması durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Öğretim kurumunun kapatılması durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması durumunda kesintinin gerçekleşmesi

Kesin hükümle mahkum olması durumunda kesintinin gerçekleşmesi

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS