Uzaktan eğitim ilkokul, ortaokul, lise yeni not sistemi nasıl olacak? Karneler nasıl dağıtılacak?

Uzaktan eğitim ilkokul, ortaokul, lise yeni not sistemi nasıl olacak? Karneler nasıl dağıtılacak?

Uzaktan eğitim ilkokul, ortaokul, lise yeni not sistemi nasıl olacak? Karneler nasıl dağıtılacak?

Uzaktan eğitim sürecinde olan öğrenciler karne ve not verme işleminin nasıl olacağını merak ediyor. Uzaktan eğitimle geçen bir yarıyılın notlarını birçoğunda sınav olmadığına göre yeni sisteme göre nasıl olacak? Yeni not ve karne sistemi ilkokul, ortaokul ve lisede nasıl olacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de milyonlarca öğrenci bu yıl pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görüyor. Karne alma heyecanı da bu yıl biraz değişik işleyecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı karar ile bu dönem pandemi ve uzaktan eğitime özel bir süreç işletildiği için karne ve not sisteminde de buna uygun bir sistem kullanılacak.

Uzaktan eğitim yeni not sistemi nasıl olacak?

Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait yazılı ve uygulama puanları ile performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak. İlkokullarda ise sınav yapılmayacak. Karne notları online derslere katılım ve performans ödevleri üzerinden verilecek.  1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda ders sınavları ilk dönem uygulanmayacak. Karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek.

Ortaokulda bir dersten bir sınav yüz yüze gerçekleştirilecek. Seyreltilmiş ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Sınav tarihi öğrencilere 1 hafta önceden duyurulacak. Sınavlar matematik ve Türkçe gibi temel derslerden olacak. Uzaktan eğitimle geçen bir yarıyılın notlarını öğrencilerin derslere katılımı, proje ve ödev başarısı belirleyecek.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak. Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

Karne notları her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarının puanlarına göre belirlenecek. Her dersten bir sınav yüz yüze olacak. Günde 3 sınav hazırlanabilecek. Performans çalışmaları yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek. Sınavlar gruplar halinde, hijyen kuralları ve sosyal mesafe gözetilerek okullarda gerçekleştirilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yarıyıl karneleri ne zaman alınacak?

Öğrenciler karnelerini 25 Ocak 2021'de alacak. Nisan ayında yapılacak ara tatilin de eklenmesiyle yarıyıl tatili 3 hafta olacak.

İkinci dönem ne zaman başlayacak?

İkinci dönem ise 15 Şubat 2021'de başlayacak.

Yüz yüze sınavlar ne zaman başlayacak?

Tüm yüz yüze sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Cumartesi günleri de sınav yapılabilecek. Öğrenciler sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlu olacak. Sınavın içeriğini MEB değil, okulların kendileri belirleyecek. Sınav tarihlerine okullardaki sınıf ya da alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek. Ortaokul ve liselerde her bir sınav için öğrencilere 40 dakika süre verilecek. Sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Bir günde her bir öğrenci için en fazla iki dersten sınav yapılabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karne dağıtım sistemi nasıl olacak?

22 Ocak'tan itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu yönetimlerince farklı gün ve zaman dilimlerine yayılarak planlanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili açıklamasını geçtiğimiz hafta yapmıştı.