YKS puan hesaplama 2022 nasıl yapılır? YKS taban puanları ve başarı sırası bilgileri!

YKS puan hesaplama 2022 nasıl yapılır? YKS taban puanları ve başarı sırası bilgileri!

YKS puan hesaplama 2022 nasıl yapılır? YKS taban puanları ve başarı sırası bilgileri!

YKS 2022 sınavının sona ermesini ardından gözler YKS puan hesaplama, taban puanları ve başarı sıralamasına çevrildi. Sınav soruları ve cevapları ile netlerini hesaplayacak olan üniversite adayları, ÖSYM'nin kılavuz bilgilerini değerlendirecekler. Peki, YKS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte geçen yılın YKS taban puanları ve başarı sırası bilgileri…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖSYM tarafından YKS (TYT, AYT, YDT) oturumları 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde tamamlandı. Sınavda işaretledikleri sorulardan elde edecekleri puanı öğrenmek isteyen öğrenciler, YKS puan hesaplama 2022 yapıyor.

YKS (TYT-AYT-YDT) PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Değerlendirme esnasında TYT, AYT, YDT oturumlarının doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. YKS puan hesaplama 2022 için adayın işaretlediği doğru ve yanlış cevap sayısını, aynı zamanda boş bıraktığı soru sayısını bilmesi de önem arz edecek.

YKS SINAV PUANI NASIL HESAPLANIR?

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

* TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

* A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır.

* AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

* A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır.

* Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), TYT Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; TYT Sosyal Bilimler Testinde toplam 25 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 25 cevap alanı bulunacaktır. Tüm adaylar, ilk 15 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YKS TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

YKS 2022 taban puanları henüz açıklanmadı. Ancak 2021 YKS taban puanları ile fikir sahibi olabilirsiniz.

2021 YKS TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ!

YKS’de şimdi sonuç heyecanı

YKS’de şimdi sonuç heyecanı