İsviçre'den Volkswagen'e satış yasağı, Fransa'dan ön soruşturma

 İsviçre'den Volkswagen'e satış yasağı, Fransa'dan ön soruşturma

İsviçre kara ulaşım denetleme kurumu Volkswagen'in emisyon testlerinde hile yaptığı araçların satışını geçici olarak yasakladı. Paris Savcılığı ise, Volkswagen'in (VW) bünyesinde bulunan araçlarda emisyon testlerinde "hile yaptığının" ortaya çıkması dolayısıyla ön soruşturma açtı.

İsviçre kara yolları ve ulaşım denetleme kurumu, emisyon testlerini yanıltıcı yazılım içeren Volkswagen dizel araçların satışını geçici olarak yasakladı. Kurumun yaptığı açıklamaya göre geçici satış yasağı yeni araçların yanı sıra, ithal ikinci el araçları da kapsıyor.Fransa'dan VW'ye ön soruşturma


Adli kaynaklar, Paris Savcılığı'nın "sağlığa ve çevreye zararlı egzoz gazı değerlerinde aldatma" şüphesiyle VW hakkında ön soruşturma başlattığını duyurdu. Daha önce Fransa Çevre Bakanlığı, araçların yasal emisyon sınırını aşıp aşmadığının araştırılacağını söylemişti. VW yetkilileri Fransa'ya satılan yaklaşık 1 milyon aracın egzoz değerleriyle oynandığını kabul etmişti.


Skandal nasıl başladı?


ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de VW'nin ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı alınabileceğini duyurmuştu.


Skandalın ortaya çıkmasının ardından VW'nin Üst Yöneticisi Martin Winterkorn görevinden istifa etmişti. Şirket yönetimi, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığını açıklamıştı.


VW ile aynı grupta bulunan Audi şirketi de dünya genelinde 2,1 milyon dizel motorlu aracının durumdan etkilendiğini açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS