2020 emekli zammı ne kadar olacak? Ocak 2020 memur ve emekli zam oranı…

2020 emekli zammı ne kadar olacak? Ocak 2020 memur ve emekli zam oranı…

İşçi ve Bağ-Kur emeli zam oranı ile memur ve memur emeklisi zammı için oldukça kısa bir süre kaldı. Önümüzdeki günlerde enflasyon rakamlarının kesinleşmesi ile birlikte zam miktarları da açıklanmış olacak. Peki, memur ve emekli zammı ne kadar olacak, Ocak 2020’de zam oranı yüzde kaç olarak açıklanacak?

2019 yılının tamamlanmasına sayılı günler kala enflasyon rakamları ile ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Yılın tamamlanmasının ve enflasyon rakamlarının duyurulmasının ardından memur ve emekli zam oranı açıklanacak.


CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan A’dan Z’ye programında SGK Uzmanı Özgür Kaya 2020 zam oranlarıyla ilgili detayları paylaştı. İşte o bilgiler…


OCAK 2020 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz ayalarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.


İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.


İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Yani 2019 yılının Aralık ayında çok büyük bir fark olmadığı takdirde işçi ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 6.65 olacak.


MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Toplu sözleşme gereği yüzde 5’in üzerine çıkan enflasyon oranı da var olan yüzde 4’lük zammın üzerine eklenecek. Yani 6,65 enflasyon olacağı göz önüne alınırsa yüzde 4 + 1.65 olmak üzere toplamda 5.65 memur ve memur emeklisi zammı olacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS