2020 emekli zammı ne kadar olacak? SGK ve memur emekli zammı

2020 emekli zammı ne kadar olacak? SGK ve memur emekli zammı

Emekli zam oranları 2020 yılının yaklaşmasıyla birlikte memur ve SGK emeklileri tarafından cevabı en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gözler ise TÜİK tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon oranında… Bilindiği üzere emekli maaşları enflasyon oranına göre belirleniyor. Peki, 2020 SGK ve memur emeklisi maaş zammı ne kadar olacak? İşte, merak edilen detaylar…

Emekli memur zammı 2020 yılında ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve SGK emeklisi yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte bu sorunun cevabını merakla araştırıyor. Uzmanlar şimdiden emekli zam hesaplarını yapmaya başladı. Olası enflasyon oranına göre zam miktarlarına göre tahmini emekli zam tutarları da belli olmaya başladı. Peki, 2020 emekli Temmuz zammı ne kadar? İşte, merak edilen detaylar…


2020 MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz ayalarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.


İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.


İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Yani 2019 yılının Aralık ayında çok büyük bir fark olmadığı takdirde işçi ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 6.65 olacak.


MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Toplu sözleşme gereği yüzde 5’in üzerine çıkan enflasyon oranı da var olan yüzde 4’lük zammın üzerine eklenecek. Yani 6,65 enflasyon olacağı göz önüne alınırsa yüzde 4 + 1.65 olmak üzere toplamda 5.65 memur ve memur emeklisi zammı olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS