hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2023 asgari ücret zammı 2.(ikinci) toplantı saati! Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta?

  2023 asgari ücret zammı 2.(ikinci) toplantı saati Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta
  expand

  2023 asgari ücretin belirlenmesi için geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ilk toplantının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2.toplantı tarihi belli oldu. Toplamda 4. toplantı sonrasında belirlenecek olan 2023 asgari ücretin ne kadar olacağı da merak konusu. İşte asgari ücret 2023 ile ilgili son durum...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyonlarca çalışanın gündeminde merakla beklenen asgari ücret 2023 yer alıyor. Konuyla ilgili olarak yapılan asgari ücret zammı açıklamaları ile milyonlarca çalışanın beklenti artmış durumda. İlk toplantı sonrasında asgari ücret 2023 için ilk rakamların belli olmasıyla birlikte 2.toplantı detayları merak edildi. Mevcutta asgari ücret net 5 bin 500 TL. Yeni rakam ise pazarlığın sonunda ortaya çıkacak.

  7 Aralık tarihinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında İşçi ve işveren sendikalarının ücret beklentileri ortaya çıktı. Hükümet cephesinden "çalışanı enflasyona ezdirmeyeceğiz" vurgusu yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis Genel Kurulundaki konuşmasında "Komisyon çalışmalarını sürdürürken bir rakam telaffuz etmem zaten yakışık almaz." vurgusu yaptı ve bakanlığın yaptığı anketin sonuçlarına dikkat çekti. İşçi kesimi ise henüz bir rakam telaffuz etmedi ama masada işçiyi temsil eden TÜRK-İŞ her ay sendikanın kendi yaptığı rapora dikkat çekiyor. Son olarak o raporda açlık sınırı 7 bin 785 lira çıkmıştı.

  ASGARİ ÜCRET İKİNCİ TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN?

  Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret ile ilgili açıklamasında "Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14.00'da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14.00'da yapılacak." ifadelerini kullandı.  Asgari ücret zammı için komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Çarşamba günü yapılacak toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile TÜİK temsilcilerinin çalışmaları komisyonla paylaşması ön görülüyor. Üçüncü toplantının ise 21 Aralık tarihinde gerçekleşmesi ve ardından asgari ücrette yeni rakamın açıklanması bekleniyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TEMMUZDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yapılan 2 toplantının ardından bir kez daha oybirliği ile karar aldı. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi. Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık yüzde 30 oranında artış yapıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow