hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika! 2024 yılının ilk enflasyon rakamları açıklandı

  Son dakika haberine göre, TÜİK Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE yıllık yüzde 64,86, aylık yüzde 6,70 arttı. Bakan Şimşek, "Yıllık enflasyonda yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 arttı.

  Bakan Şimşek enflasyon rakamına ilişkin değerlendirmesinde "Ocak ayında aylık enflasyon geçici etkiler kaynaklı yükselerek yüzde 6,7 gerçekleşirken, yıllık enflasyon yüzde 64,9 oldu. Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz. Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz. Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir." dedi.

  TÜİK, Ocak 2024 dönemine ilişkin tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; tüketici fiyatları ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 54,72 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre, en az fiyat artışı gösteren ana harcama grubu yüzde 40,62 ile giyim ve ayakkabı oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,27 ile lokanta ve oteller oldu. Ocak ayında bir önceki aya göre, giyim ve ayakkabı fiyatları yüzde 1,61 azaldı. Buna karşılık, bir önceki aya göre fiyat artışının en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 17,68 ile sağlık oldu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow