hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Bolat 'İşaret fişeğini yaktık' sözleriyle açıkladı: Türkiye İsrail'e ambargo uygulayan ilk ülke oldu

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat İsrail'e ihracat kısıtlamasının detaylarını açıkladı. Bakan Bolat, " Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu." diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Bolat, gündeme dair merak edilenleri TRT Haber canlı yayınında anlattı. Bakan Bolat'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Dünyada BM nezdinde maalesef İsrail'e karşı toplu ya da bireysel bir ambargo kararı alınmadı. Başkalarını beklemeden tam 42 bin ton yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmayı başardık. Bütün dünyada Gazze'ye en çok yardım ulaştıran iki ülkeden biri Türkiye oldu.

  TÜRKİYE, İSRAİL'E İLK AMBARGOYU UYGULAYAN ÜLKE OLDU

  Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu. Filistin ile yaptığımız ticaret İsrail limanları üzerinden gerçekleşiyor. İsrail'in Türkiye'nin yardım çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan sabır taşını çatlattı. En son Ürdün üzerinden havadan yardım girişimimize engel olundu.

  Uluslararası kamuoyuna bir işaret fişeği olması amacıyla bizden İsrail'e giden ihracatı özellikle önemli kalemlere sınırlandırma getirdik. Bunu yaparken herhangi bir kaybı önemsemedik. Bizim için önemli olan Gazzelilere zulmün sona erdirilmesi. Tespit ettiğimiz ürünler İsrail açısından önemli ürünler.

  Tam 5 buçuk ay sonra BMGK vetosuz bir ateşkes kararı ancak çıkartabildi. İsrail’in bu saldırgan tutumunun devam etmemesi anlamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Netanyahu hükümetine kuvvetli bir mesaj vermiş olduk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "FİLİSTİN EKONOMİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜM"

  Bugün Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile görüştüm. Kendisi bugüne kadar gösterilen destek nedeniyle Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza şükran duyduklarını söyledi. Bu kararla Türkiye'den Filistin tarafına ticaretin de etkilenebilecek olmasına karşın, bu kararın asıl hedefinin İsrail'in saldırganlığını durdurma, acil ateşkes ve Gazze'ye insani yardım konvoylarının geçişini sağlamanın hedeflendiğinin farkında olduklarını dile getirdiler ve bundan dolayı teşekkürlerini belirttiler.

  "BÜYÜK BİR İFTİRA GÖRDÜK"

  Etrafta dolaşan yalan yanlış haberlerin kaynağının İsrail istihbaratı olduğunu tespit ettik. Türkiye'nin Gazze'ye sahip çıkmasını itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bugüne kadar Gazze ile ilgili çalışmalar hep devam etti. Bu ürünler seçilirken temel gıda maddeleri kapsam dışı bırakıldı. Gelişmelere göre bu ürünlerle ilgili de karar verilebilir. Bu ticaretler ağırlıklı olarak özel şirketler ve yabancı yatırımcı şirketler tarafından yapılan işlemlerdi. Ticaret Bakanlığı ticaret yapan bir kurum değildir. Burada çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Bugün üzülerek gördüm bir jet yakıt konusu gördüm. Sanki İsrail askerlerine yakıt satılıyormuş gibi büyük bir iftira gördük. Böyle bir iftira atmak iftiraların en büyüğüdür. Vatandaşlarımız siyaset istismarcılığı yapılarak atılan bu iftiralara itibar etmesinler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ümidimiz İsrail'in aklını başına alması ve insani yardım çalışmalarının bir an önce başlamasıdır. Bugüne kadar Filistin için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Filistin tarafının kendilerinin doğruladığı ve Filistin ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu anlatmalarına karşı birileri siyasi fırsatçılık yaparak suyu bulandırmaya çalıştı. Her platformda biz Filistinlilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bazı Batılı ülkeler havadan yardım yapmaya çalışıyor. Bir uçak 30 tonluk yardım atabiliyor. Biz 42 bin ton yardım yaptık. Bir yanda 42 bin ton bir yanda 30 ton. Kanallar açık olsa daha fazlasını da yapacağız.

  İSRAİL'E 54 ÜRÜN GRUBUNDA İHRACAT KISITLAMASI

  Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan'dan itibaren 54 ürün grubunda İsrail'e ihracatın kısıtlanacağını açıkladı.
  Bakanlıktan yapılan açıklamada, 9 Nisan’dan itibaren, 54 ürün grubunda İsrail’e ihracatın kısıtlanacağı bildirildi. Bakanlık açıklamasında, “Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir. Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır” ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail’e ihracatı kısıtlanan ürünler ise şu şekilde açıklandı:
  Alüminyum Profiller
  Alüminyum Teller
  Boyalar
  Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
  Beton Mikserleri
  Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları
  Çelik Filmaşin
  Çelik Kaplar ve Depolar
  Çelik Köprü Aksamı
  Çelik Kuleler
  Çelik Profiller
  Çimento
  Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar
  Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
  Demir-Çelik Tüm Teller
  Ekskavatörler
  Elektrik Kabloları
  Elektrik Panoları
  Fayanslar
  Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
  Forkliftler
  Granit
  Halat ve Kablolar
  Hırdavat Ürünleri
  Hidrolik Yağlar
  İnşaat Demiri
  İnşaat Makinaları
  İnşaat Yalıtım Malzemeleri
  İnşaatta Kullanılan Camlar
  Kimyasal Bileşikler
  Kimyasal Gübreler
  Klinker
  Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
  Kükürt
  Madeni Yağlar
  Makaralı Zincirler
  Mermer
  Metal İşleme Makinaları
  Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
  Mineral Gübreler
  Motor Yağları
  Paletler
  Plastik Borular
  Sandviç Paneller
  Seramikler
  Solvent Boyalar
  Tel Çekme Makinaları
  Testere Makinaları
  Tuğlalar
  Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
  Vernikler
  VinçlerYapıştırıcılar ve Tutkallar
  Yassı Çelik Ürünleri

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow