hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BM, Türkiye'nin büyüme öngürüsünü açıkladı

  BM, Türkiyenin büyüme öngürüsünü açıkladı
  expand

  Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, "2024 Ortası İtibarıyla Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler" raporunu yayımladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Türkiye ekonomisinin 2023 yılındaki %4,5 büyüme seviyesinden bu yıl %3,2 seviyesine doğru yavaşlayacağını öngördü.

  BM "2024 Ortası İtibarıyla Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler" raporunu yayımladı.

  BM, 2025 yılında ise büyümenin %3,6 olacağı tahmininde bulundu.

  Raporda, Türk lirasının hızla değer kaybetmesinin enflasyonist baskıları artırdığı ve para otoritelerini sıkılaştırma önlemlerine başvurmaya ittiği belirtildi. İthalatın da azalmasına neden olan iç talepteki yumuşama sonucunda cari açığın 2024 yılı başında daraldığı ifade edildi.

  PARASAL GENİŞLEME

  Raporda, "Enflasyonun bölge genelinde kademeli olarak azalması bekleniyor. Lübnan, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türkiye'de yüksek enflasyon devam ederken, Ürdün, Umman ve Katar'da enflasyon ciddi oranda yavaşladı."  denildi. 

  Enflasyonist baskıların azalması durumunda Ürdün ve Türkiye'de 2024 yılının ikinci yarısında parasal genişleme beklendiği kaydedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Raporda enflasyon beklentilerine de yer verildi. Türkiye için bu yıl enflasyon tahmini %56,4 olurken, gelecek yılı %30,7'ye gerileyeceği öngörüldü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow