Bitcoin altını geçti

Donald Trump’ın başkanlık koltuğundaki ilk ayında piyasalarda en iyi performans ortaya koyan varlıklar sanal para birimi bitcoin, ABD hisse payı piyasaları ve gelişen ülke para birimleri oldu.İlk kez 2008’de bilişim uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme sistemi olarak kullanılan Bitcoin, şubat ayında yüzde 30 prim yaptı
Bu yükselişte Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu (ETF) oluşturulmasının iyimserliğinin rolünün büyük olduğu belirtiliyor. Piyaslarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Winklevoss Bitcoin Trust’ın BATS Exchanges’te işlem görmesine izin verip vermeyeceğine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor.
Bu arada Grayscale Partners ve SolidX adlı iki şirket de bitcoin ETF başvurularını komisyona sundu. Bazı analistler, risk iştahı kabaran kurumsal yatırımcıların bitcoin ETF’lerine yönelmesiyle bu sektördeki sermayenin artmasına neden olacağına inanıyor.
Konuya ilişkin olarak Marketwatch’a konuşan Crypto- Compare CEO’su Charles Hayter, bitcoinin güvenli liman varlıkları olarak bilinen altın ve hazine tahvillerinin yanında değerleneceğini savunuyor.
1 bitcoin 1250 dolar ile ons altın fiyatını (1240 dolar)geçti. Bazı uzmanlar yeterli bilgisi olmayanları siber para birimi bitcoinden uzak durmaya çağırıyor.
Bitcoın nedir?
Bitcoin, ilk kez 2008’de anonim bilişim uzmanı ya da uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme ve havale sistemi olarak, mail grubunda duyuruldu.
Bitcoin ile ilk ticari işlem ise 2010’da gerçekleşti. 2010 yılında 1 dolarla bin Bitcoin alınabiliyordu.
Bitcoinde 2013’te 70 dolarlı seviyelere kadar düşüş yaşandı. 2014’te hızlı yükselişe geçen sanal para birimi Bitcoin, büyük dalgalanmaların ardından 2016 yılı sonunda bin dolar sınırını aştı.
ABD’deki sürpriz seçim sonuçları, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ve Ortadoğu’daki gelişmelerin meydana getirdiği kaos ortamı Bitcoin’e olan talebi daha da arttırdı.
10 / 12
Bitcoin altını geçti
Siber parada 2016 yılı sonunda gerçekleşen hızlı yükselişin 2017 yılında da devam edeceğinin tahmin ediliyor.
11 / 12
Bitcoin altını geçti
Bu tabloya karşın siber dünyanın ve siber para birimlerinin dinamiklerine ilişkin yeterli bilgi sahibi olmayanların Bitcoin’den uzak durması gerektiğinin altını çiziliyor.
12 / 12
Bitcoin altını geçti
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS