EFT saat ve günleri: 28 – 29 Ekim’de EFT ve havale yapılabilir mi?

EFT saat ve günleri: 28 – 29 Ekim’de EFT ve havale yapılabilir mi?

EFT ve havale saatleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Bilindiği üzere 29 Ekim resmi tatil olarak kutlanıyor. Peki, resmi tatil günlerinde havale ve EFT yapılabilir mi? İşte, EFT gün ve saatleriyle ilgili merak edilenler…

EFT ve havale saatleri merakla araştırılıyor. Zira yarın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve resmi tatil… Peki, EFT ve havale resmi tatil günlerinde yapılabilir mi? İşte detaylar…

EFT işlemi sadece belirli saatler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. 08:30-17:30 saatleri arasında anlık yapılan bu işlem mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde beklemeye alınıyor. Yani 28 Ekim saat 12.30’dan sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda EFT yapmak isteyen kişiler paraların hesaba geçmesi için bir sonraki mesai başlangıcını beklemek zorunda olacaklar.

EFT NEDİR?

TCMB'den alınan bilgilere göre EFT; TCMB’nin sahibi ve işleticisi olduğu Elektronik Fon Transfer (EFT) sistemi, Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir. 1992 yılında kurulan EFT sisteminin 2000 yılında teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım ve donanımında önemli değişiklikler yapılmıştır. EFT sisteminde gerçekleşecek işlemlere ilişkin herhangi bir alt veya üst limit bulunmaması ve küçük tutarlı ödeme işlem adedinin toplam ödeme işlemleri içindeki payının oldukça yüksek olması, büyük tutarlı ve acil ödemelerin gerçekleşmesinde bir risk unsuru oluşturmaktaydı. Bu nedenle 7 Aralık 2012 tarihinde işlevsel bir ayrıma gidilerek, EFT sisteminin müşteriler arası TL aktarım sistemi ve bankalararası TL aktarım sistemi olmak üzere 2 bileşene ayrılması sağlanmıştır.

Müşteriler arası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ve kredi kartı ödemeleri gibi bankaların müşterileri adına gerçekleştirdikleri ödemeler, bankalararası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde ise bankaların birbirleri arasında gerçekleştirdikleri ödemeler ile yurt dışı finansal kuruluşlara sağladıkları muhabirlik hizmetlerine ilişkin bankacılık ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Mevcut durumda her iki bileşen de TCMB tarafından oluşturulan yazılımlarla hizmet vermektedir. Alacaklandırma esasına göre çalışan EFT sisteminde ödemeler bekletilmeden alıcılarına iletilmekte ve gün sonunda, gerçekleşmeyen emirler iptal edilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS