Emekli zammı 2020 ne kadar? Bağ-Kur, SGK ve memur emeklisi zammı

Emekli zammı 2020 ne kadar? Bağ-Kur, SGK ve memur emeklisi zammı

Emekli zammı yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca SGK, Bağ-Kur ve memur emeklileri tarafından en çok merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, SGK, Bağ-Kur ve memur emeklisi maaşları 2020 yılında ne kadar olacak? İşte, merak edilen detaylar…

2020 emekli zammı ne kadar? Memur emeklilerinin maaşları toplu sözleşme artı enflasyon farkına belirlenirken SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları ise 6 aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Peki, SGK memur ve emekli zammı ne kadar olacak? İşte, merak edilen detaylar…


OCAK 2020 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz ayalarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.


İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.


İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Yani 2019 yılının Aralık ayında çok büyük bir fark olmadığı takdirde işçi ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 6.65 olacak.


MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Toplu sözleşme gereği yüzde 5’in üzerine çıkan enflasyon oranı da var olan yüzde 4’lük zammın üzerine eklenecek. Yani 6,65 enflasyon olacağı göz önüne alınırsa yüzde 4 + 1.65 olmak üzere toplamda 5.65 memur ve memur emeklisi zammı olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS