EYT son durum: Bakan Albayrak’tan açıklama geldi! EYT çıkıyor mu?

EYT son durum: Bakan Albayrak’tan açıklama geldi! EYT çıkıyor mu?

EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar, konuyla ilgili gelişmeleri merakla araştırıyor. Konuyla ilgili Bakan Berat Albayrak’tan son dakika açıklaması geldi. Peki, EYT çıkacak mı? EYT’de son durum ne? İşte, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan gelen son dakika EYT açıklaması…

EYT ile ilgili çözüm önerileri Ankara kulislerinde son günlerin en çok konuşulanları arasında yer alıyor. Son olarak konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika açıklaması geldi. Peki, EYT çıkacak mı? İşte, EYT’de son durum ve Bakan Albayrak’tan gelen son açıklama…


GÜNDEMİMİZDE EYT YOK


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.


Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.


Albayrak’ın, sunumunda, “Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak” dediği öğrenildi.


EYT YASASI İLE NE HEDEFLENİYOR?


8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.


Posta Gazetesi'nin haberine göre, yapılan söz konusu değişiklikle 8 Eylül 1999’da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 yıla kadar uzayanlar oldu. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.


İşte EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasıyla, 8 Eylül 1999’da sigortalı olup, getirilen kademeli yaş şartından dolayı emekli olacağı tarih uzayanlardan, emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenlerin emekli edilmesi amaçlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS