EYT yasalaşacak mı? Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne?

EYT yasalaşacak mı? Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne?

EYT meselesinde son durum emeklilikte yaş şartına takılan kişiler tarafından merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT talimatı sonrasında süreçte hareketlilik yaşanmıştı. Peki, EYT yasalaşacak mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Milliyet Gazetesi yazarı TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç’tan geldi. Kılıç, yaptığı açıklamada bu konuda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.


EYT ile ilgili önemli ifadelere yer veren Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi: "Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."


EYT KİMLERİ KAPSIYOR?


Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999'da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı.
Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi


Emeklilik için primi tamamlayıp yaşı bekleyenlere müjde niteliği taşıyan düzenleme, Genel Kurul'da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999'dan önce işe başlayanlar emeklilik şansını yakalayacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS