EYT yasası çıkacak mı? İşte, EYT yasası haberleriyle ilgili son durum

EYT yasası çıkacak mı? İşte, EYT yasası haberleriyle ilgili son durum

EYT haberleriyle ilgili son durum, emeklilikte yaşa takılanlar tarafından merakla araştırılıyor. Konuyla ilgili merak edilenler arasında “EYT çıkacak mı?” ve “EYT yasası çıkar mı?” sorularının cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklama geldi. İşte, EYT haberleriyle ilgili merak edilenler…

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT ile ilgili son haberler EYT’liler tarafından yakından takip ediliyor. Peki, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili herhangi bir düzenlemeye gidilecek mi? Bir çalışanın sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte, merak edilen detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÖNEMLİ EYT AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na katılmadan önce açıklamada bulunmuş ve “Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" yanıtını verdi. Bunun üzerine kadının, “Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" ifadelerini kullanmıştı.

EYT’DE SON DURUMU NOYAN DOĞAN YAZDI

Doğan’ın yazısında EYT ile ilgili bölüm şöyle; 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, kısa adı EYT olan emeklilikte yaşı takılanlara pek de müjdeli haber gözükmüyor. Eylül ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT mağdurları ile görüşülmesi için Sosyal Politikalar Kurulu’nu görevlendirmişti. Bu da emeklilikte yaşa takılanlar için bir umut ışığı olmuştu. Hatta bu konuda 2020 yılında yeni gelişme yaşanacağı bile söyleniyordu.

Ancak 2020 Yılı Programı’nda, bu konuda bir aksiyon alınacak gibi gözükmüyor. Aksine programda, sosyal güvenlikte mevcut durum özetlenirken; geçmişte uygulanan erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının aktüeryal dengeyi bozması nedeniyle sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderlerini karşılayamadığına ve yapılan reformlara rağmen sistemin açık vermeye devam ettiğine değiniliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS