FED faiz kararı ne zaman, bugün mü açıklanacak? FED faiz kararı ne olur? FED toplantı tarihi 2021 ..

FED faiz kararı ne zaman, bugün mü açıklanacak? FED faiz kararı ne olur? FED toplantı tarihi 2021 ..

FED faiz kararı ne zaman, bugün mü açıklanacak? FED faiz kararı ne olur? FED toplantı tarihi 2021 ..

En son kasım ayında açıklanan FED faiz kararı toplantısı gündemdeki konular arasında yer alıyor. FED'in varlık alımlarının hızını aralıkta değiştirebileceği endişesi pay piyasalarında satış baskısını artırırken gözler aralık ayında yapılacak toplantıya çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell toplantının ardından açıklamalarda bulunacak. Peki, FED faiz toplantısı ne zaman, hangi gün? İşte Aralık ayı FED faiz toplantı tarihi..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FED toplantısı en son ekim ayında gerçekleştirildi. ABD Merkez Bankası (FED), kasım ayında yaptığı açıklamada beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmedi ve yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Yeni toplantı ise aralık ayında yapılacak. İşte FED faiz toplantısı tarihi..

Döviz kurlarındaki hareketlilik sonrasında gözler FED aralık ayı faiz kararının açıklanacağı tarihe çevrildi. ABD Merkez Bankası (FED), bu yıl son kez yapılacak toplantıda belirlenecek faiz oranı ile piyasalara yön verecek.

FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

ABD Merkez Bankası (FED), kasım ayında yaptığı açıklamada beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmedi ve yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Analistler ise FED'in temmuzdan sonra faiz artırımına gidebileceği ön görüsünde bulundu. Merakla beklenen FED toplantısı 14-15 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak. FED Başkanı Jerome Powell ise 15 Aralık Çarşamba akşamı TSİ ile 21.00'da açıklama yapacak.

ARALIK AYI FED FAİZ KARARI NE OLUR?

FED'in temmuzdan sonra faiz artırımına gidebileceği ön görüsünde bulunan analistler, FED'in salgın döneminde devreye aldığı destekleyici para politikalarında ilk geri adımı tahvil alımlarının azaltılması yoluyla attığını, makroekonomik verilerin de pozitif geldiğini belirtti. 

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta çarşamba günü açıklanacak para politikası kararları öncesinde altının ons fiyatındaki yükselişlerin sınırlı kaldığını, küresel dolar talebinin ise arttığını bildirdi. FED Başkanı Jerome Powell halihazırda daha hızlı bir varlık alımı azaltımına hazır olduğunu belirtmiş ve enflasyonun artık geçici olduğunu düşünmediklerini vurgulamıştı.

FED, 14-15 Aralık'ta gerçekleştireceği toplantıda 2022 yılı için erken faiz artırımlarına ilişkin bir iletişimde bulunabilir. Faizlerin yükselmesi de faizsiz bir varlık olan altın üzerinde baskı oluşturabilir.