hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazprom'un kesinti planı Avrupa gaz fiyatını tırmandırdı

  Gazpromun kesinti planı Avrupa gaz fiyatını tırmandırdı
  expand
  KAYNAKBloomberg

  Avrupa gaz fiyatları, Moskova'nın yeni bir kesinti hamlesinin ardından hızlı yükselişe geçti. Cumartesi günü Gazprom’un Kuzey Akım 1 boru hattını 3 gün süreyle kapatma kararı, arzın uzun süreli durması korkularını artırdı. Avrupa’da doğal gaz fiyatı yüzde 15 arttı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Akım 1 boru hattından gaz akışı 31 Ağustos'ta üç günlük bir bakım için duracak. Gazprom’un kararı duyurması, akışın planlandığı gibi hizmete geri dönmeyeceği endişelerini bir kez daha artırdı. Gelişme ile Avrupa’da gaz fiyatları hızla yükseldi.

  Avrupa gaz fiyatının referans piyasası olan Hollanda ön-ay sözleşmesi, megawatt saat başına son yüzde 15’lik artışla 281,86 euro’ya yükseldi.

  Almanya, Moskova'nın arzı daha da azaltabileceği konusunda uyardı ve enerji tasarrufu çağrısını yineledi. Hafta sonu boyunca Almanya’dan yetkililer, Rusya'nın gaz arzını kesebileceğine yönelik endişeleri dile getirdiler. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, "Önümüzde çok kritik bir kış var. Putin'in gazı daha da azaltmasını beklemeliyiz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow