hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kredi kartı tarih oluyor

  Kredi kartı tarih oluyor
  expand

  Tüm banka, kredi ve marka kartları dijital cüzdana giriyor.

  Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, dünyada kartlı ödeme sistemlerinde Türkiye'nin birçok ilke imza attığını ifade ederek, bunun son örneğinin temassız kart sistemleri olduğunu söyledi.

  Canko, "Avrupa'da temassız kredi kartı Türkiye'de başladı. İlk temassız kartı yaptık ama bu yeterli değil. Potansiyel yüksek. Temassız uygulamalarda önümüz çok açık" dedi.

  Türkiye'de "nakitsiz ödemeler dünyası" yaratma hedefleri olduğunu vurgulayan Canko, şöyle devam etti:

  "Ödeme sistemlerinde 2012-2023 dönemi hedefimiz 2023 yılında nakitsiz ödeme yapan bir Türkiye. Bu yolda tüketici ve perakende sektörünü bilinçlendirme çalışmaları yapmamız lazım.

  Temassız kart uygulamalarında potansiyel büyük. Bunun bir adım sonrası NFC. Dijital cüzdan ise beni en heyecanlandıran bölüm. 2012'nin ilk çeyreğinde dijital cüzdanla ilgili ilk tanıtımımızı yapacağız.

  Önce internet üzerinden bunu açacağız, zamanla yapı tüm bankalara açık olacak. Dijital cüzdan, ulusal ve operatör bağımsız bir uygulama olacak. Dünyada ilk defa bir ülke kendi ulusal cüzdanını duyurmuş olacak."

  Tüm kartlar tek cüzdanda

  Tüm ödeme kartlarının entegre edileceği tek bir cüzdan olacağını ifade eden Canko, "Cüzdanımızda sadece kredi kartları ve banka kartları yok. Marka kartları da entegre olacak. Sadece ödemelerinizi değil, tasarruflarınızı da bu cüzdanla yapacaksınız. Bu konuda çok detay vermek istemiyoruz ama Ocak-Şubat gibi açıklamayı yapacağız. Amacımız, internet üzerinden yapılan alışverişin süresini kısaltmak" değerlendirmesinde bulundu.

  Canko, dijital cüzdan hakkında konuşurken bir araştırmaya da atıfta bulundu. Canko, bireylerin ortalama cüzdan yoklama sıklığının 6-7 saat olduğunu, buna karşılık cep telefonunu ise 16 dakikada bir kontrol ettiğini aktardı.

  Ödeme sistemlerinde biometrik uygulamaların da yaygınlaşacağı öngörüsünde bulunan Soner Canko, "ATM ve POS'ta biometrik yaygınlaşacak. 2023'te nakitsiz ödemeler yapan Türkiye istiyoruz. Kamu mevzuatı ile bizi desteklemeli" ifadesini kullandı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow