hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Schengen vizesi başvurularında yeni dönem!

  Schengen vizesi başvurularında yeni dönem
  expand

  Türkiye'deki Schengen üyesi Avrupa Birliği (AB) ülkeleri konsoloslukları 25 Eylül'den itibaren Vize Bilgi Sistemini (VBS) kullanmaya başlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Schengen üyesi AB ülkelerinin vize bilgilerini paylaşmasına imkan sağlayan merkezi bir veri tabanı olan VBS ile birlikte, Schengen vizesi başvurularında yeni bir dönem de başlamış olacak.

  VBS kapsamında, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru yaparken parmak izi ve dijital fotoğraf gibi biyometrik verilerini, Schengen vize başvuru formunda sağladıkları verilerle birlikte ilgili birimler ile paylaşması talep ediliyor.

  Sistem dahilinde 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında, VBS'ye kayıtlı önceki başvurularda verilmiş olan biyometrik verilerden yararlanılması öngörülüyor.

  Türkiye'de 25 Eylül tarihinden itibaren uygulamaya geçecek VBS, AB tarafından Ekim 2011 tarihinden bu yana Orta ve Kuzey Amerika, Karayipler ve Batı Balkanlar gibi farklı coğrafyalarda uygulanıyor.

  İktisadi Kalkınma Vakfı'ndan (İKV) yapılan açıklamada, VBS'nin doğru uygulanması halinde, 30 yılı aşkın bir süredir devam eden Türk vatandaşlarının AB üye ülkelerine seyahat ederken karşılaştığı sıkıntıların giderilmesinde önemli bir adım olacağını belirtildi.

  Yeni sistemle, ilk defa vize başvurusunda bulunmak üzere seyahat edeceklerin bu seyahatlerinin kolaylaştırılmasına katkı sağlayacağına dikkat çekilen İKV açıklamasında, sistemin özellikleri şöyle sıralandı:

  "Uzun süreli ve çoklu-giriş vize başvurusunda bulunan kullanıcıların, iyi niyet (bona fide) statülerinin daha kolay bir şekilde tespit edilmesi suretiyle, bu kişilere uzun süreli ve çoklu giriş imkanı sağlayan vizelerin verilmesini kolaylaştıracağına, vize için başvuru yapılabilinecek noktaların sayısındaki artış ile birlikte, ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan vize başvurucularının mağduriyetlerinin giderileceğine ve başvuru yapan kişilerin veri güvenliklerinin artırılacağına inanıyoruz."

  Schengen Bölgesi hangi ülkeleri kapsıyor?

  Schengen Vizesi almak kolaylaşıyor!

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow