hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seyrantepe ihalesinde teklifler alındı

  Seyrantepe ihalesinde teklifler alındı
  expand

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe projesi için hak ediş ödemek suretiyle ihaleye çıktı. 5 firmanın katıldığı ihalede en düşük teklifi 198 milyon 950 bin lira ile Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Turizm Yatırım Ticaret A.Ş-Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş İş Ortaklığı verdi.

  TOKİ'nin Bilkent'teki merkezinde yapılan ihalede, TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel başkanlığındaki ihale komisyonu ihaleye katılan firmaların dosyalarını açtı.

  Karabel, ihale için 11 firmaya davet gönderdiklerini, 7 firmanın ihale dosyasını aldığını, 4 firmanın ise dosya almadığını söyledi.

  Sembol İnşaat Turizm Yatırım İşl. Sanayi Ticaret A.Ş ile Öz-Kar İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş'nin teşekkür mektubu verdiklerini ifade eden Karabel, daha sonra 5 firmanın verdikleri teklifleri açıkladı.

  Buna göre en düşük teklifi 198 milyon 950 bin lira ile Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Turizm Yatırım Ticaret A.Ş-Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş İş Ortaklığı verdi.

  Diğer teklifler ise şöyle:
  * Afa Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş-OG İş Ortaklığı; 247 milyon lira,
  * Makyol İnşaat Sanayi Turizm Ticaret A.Ş ve Alsim Alarko Sanayi Ticaret A.Ş İş Ortaklığı; 298 milyon 502 bin 64 lira 71 kuruş,
  * Kalyon İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.-ÖZKA İnşaat A.Ş İş Ortaklığı; 238 milyon 743 bin 523 lira,
  * EMAY İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş; 264 milyon lira.

  Karabel, nihai tekliflerin sunulacağı yarınki oturumda daha düşük rakamların telaffuz edilmesini umduklarını söyledi.

  İHALE SÜRECİ

  Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesi için 27 Ağustos 2007 tarihinde de ihaleye çıkılmıştı.

  Eren Talu ile Alke İnşaat ortak girişimi, 777 milyon 777 bin 777 lira gelir payı üzerinden idareye 234 milyon 567 bin 890 lira gelir payı önermişti.

  Yapılan pazarlıklar sonucunda satış gelirinde artış olması halinde gelir artışından idareye ek olarak yüzde 7 pay verilmesi de kabul edilmişti.

  Eren Talu Mimarlık ve Alke Ortak Girişim Grubu taahhüdünde yapımına başlanan iş, yüklenici firmaların sözleşme gereklerini yerine getirmemeleri nedeniyle feshedilmişti.

  Seyrantepe spor kompleksi projesi için 27 Temmuz'da yapılan ihale de gelen teklifin çok düşük olması nedeniyle iptal edildi.

  İhalede tek teklifte bulunan Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira idare payı toplam geliri ödemeyi, toplam satış gelirinin 543 milyon 600 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 2 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi önermişti.

  TOKİ, ihaleye katılımı artırmak ve işin mümkün olan en kısa sürede bitirilmesini sağlamak üzere şartnamede değişikliğe giderek tekrar ihaleye çıktı.

  21 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen bu ihalede 3 firma teklif sundu ancak TOKİ, bu ihaleyi de verilen teklifler yeterli görülmediği için iptal etti. TOKİ bu sürecin sonunda spor kompleksinin idare tarafından tamamlanmasına karar verdi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow