hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye en çok Rus gazı yaktı

  Türkiye en çok Rus gazı yaktı
  expand

  Türkiye, geçen yıl ithal ettiği yaklaşık 45 milyar metreküplük doğalgazın yarıdan fazlasını Gazprom'dan aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçen yıl Gazprom'dan tedarik edilen doğalgaz miktarı 26,6 milyar metreküpü buldu.

  Geçen yıl yaklaşık 47 milyar metreküp doğalgaz tüketen Türkiye, gaz ihtiyacını karşılayabilmek için 45 milyar 269 milyon 90 bin metreküp doğalgaz ithalatı gerçekleştirdi.

  Enerji alanında ısınma ve elektrik ihtiyacını büyük oranda doğalgazdan karşılayan Türkiye, geçen yıl da gaz tedarikinde dünyada söz sahibi olan Gazprom'un en önemli müşterilerinden biri oldu.

  Rusya'nın en büyük şirketi Gazprom, geçen yıl Avrupa'ya 162,7 milyar metreküp doğalgaz sattı. Türkiye ise geçen yıl Gazprom'dan 26,6 milyar metreküp doğalgaz tedarik etti. Gazprom'un Avrupa'ya arz ettiği doğalgazın yaklaşık yüzde 16'sını Türkiye aldı.

  Türkiye geçen yıl Gazprom'dan en fazla gaz ithalini ocak ayında yaptı. Türkiye geçen yılın ilk ayında şirketten 2,81 milyar metreküp gaz aldı. Aralık ayında alınan gaz miktarı 2,74 milyar metreküp, kasım ayında alınan gaz miktarı ise 2,51 metreküp oldu.

  Doğalgaz alımları artan sıcaklara bağlı olarak ilkbahar ve yaz aylarında azaldı. Gazprom'dan en az doğal gaz alımı 1,79 milyar metreküple mayıs ve haziran aylarında gerçekleşti.

  Türkiye halen gaz ihtiyacını, İran, Rusya, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya ile yaptığı kontratlar doğrultusunda karşılıyor.

  Gazprom'un verilerine göre, Türkiye'nin aylar itibariyle aldığı doğalgaz miktarları şöyle:

  Aylar Doğalgaz ithalatı (milyar metreküp)
  Ocak 2,81
  Şubat 2,31
  Mart 2,24
  Nisan 1,96
  Mayıs 1,79
  Haziran 1,79
  Temmuz 2,3
  Ağustos 1,99
  Eylül 2,16
  Ekim 2,0
  Kasım 2,51
  Aralık 2,74

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow