IDEF'te milli silahlar görücüye çıktı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan IDEF, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle kapılarını açtı.Zırhlı muharebe araçları, insansız kara araçları, roketler, güdümlü füzelerin aralarında bulunduğu birçok ürünün yer aldığı fuar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ organizatörlüğünde 3 Mayıs'a kadar devam edecek.
ASELSAN, ilk defa görücüye çıkardığı yeni sistemlerin de aralarında bulunduğu 300'ü aşkın ürünle bu yılki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na (IDEF'19) katılıyor.
Şirketten yapılan açıklamaya göre, ASELSAN, IDEF 2019'da genelkurmay başkanlarının, savunma bakanlarının, kuvvet komutanlarının da bulunduğu 50'den fazla üst düzey yabancı heyeti ağırlıyor.
Şirket, teknoloji transferini de içeren çeşitli iş birliği modellerini kullanarak, dost ve müttefik ülkelerin teknolojik altyapılarına, güvenliklerine ve refahına katkı sunma konusunda kararlılığını fuarda bir kez daha vurguluyor.
TÜMOSAN tarafından hafif ve orta seviye paletli zırhlı araçlar için yerli ve milli imkanlarla geliştirilen güç grubunun ilk prototipi IDEF'19 da görücüye çıktı.
İlk kez sergilenen Alp Hafif Paletli Araç Güç Grubu, 18 ton muharebe ağırlığına kadarki yeni nesil zırhlı muharebe aracı, silah taşıyıcı araçlar, zırhlı muharebe araçları ve mevcut M113 araç ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak​.
Türkiye’de ilk kez tamamen yerli ve milli imkanlarla oluşturulan Alp Hafif Paletli Araç Güç Grubu, 18 ton muharebe ağırlığına kadarki hafif ve orta seviye paletli zırhlı araçlara yönelik geliştirildi.
Alp, yeni nesil zırhlı muharebe aracı, silah taşıyıcı araçlar, zırhlı muharebe araçları ve mevcut M113 araç ailelerinin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verebilecek niteliklere sahip.
Türkiye'nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı Helikopter MİLDAR, yeni versiyonuyla ilk kez IDEF'19'da sergileniyor.
Büyük ölçüde değişen ve pal üstüne entegre edilebilir hale getirilen Helikopter MİLDAR'ın, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi kapsamında geliştirilecek helikopterin de ana algılayıcılarından biri olması bekleniyor.
Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay, BMC tarafından seri üretime yönelik ilk konfigürasyonuyla 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez boy gösteriyor.
BMC'nin geliştirdiği Türkiye'nin ilk yerli ve milli tank taşıyıcısı da üzerindeki Altay'la ilk kez tanıtılacak. Altay, yakın coğrafyada son dönemde yasanan muharebe deneyimlerinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceğe yönelik ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen yeni koruma konseptine göre yeniden tasarlandı ve Altay T1 konfigürasyonuna yükseltildi.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ateş gücüne büyük katkı sağlayan Fırtına obüsünün namlu bakımı için yerli üretim Otomatik Namlu Temizleme Cihazı Çıngı geliştirildi.
İlk yerli otomatik namlu temizleme cihazını kullanıma sunan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) Çıngı'nın 120, 155, ve 203 milimetre versiyonlarını sergileyecek. Fırtına'nın namlusunu 30 dakikadan az bir sürede temizleyen Çıngı, gerçek muharebe şartlarında test edildi.
Yüzde 70'i yerli imkanlarla olmak üzere prototipi üretilen 8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı "Derman", 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez görücüye çıkacak.
Türk savunma sanayisinin geliştirdiği özgün silah sistemlerine değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği eklendi. Ata Arms tarafından Türkiye’de ilk kez üretilen değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği sürgülü mekanizma sistemiyle çalışıyor ve kullanıcıya 308 Win - 300 Win Mag - 338 Lapua Mag kalibre olarak üç farklı kalibrede namlu seçeneği sunuyor.
Türk savunma sanayisinin yurt içinde ve dışında ilgili gören Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı, güvenlik güçlerini korumanın yanında ambulans olarak hayat kurtaracak. Dünya genelindeki kullanıcılara 5 farklı konfigu¨rasyonda Ejder Yalçın zırhlısı teslim eden Nurol Makina ve Sanayi AŞ, talep üzerine aracın ambulans sürümünü üretti.
ASİSGUARD tarafından geliştirilen Türk savunma sanayisinin yeni ürünü Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi, 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez tanıtılacak. Pervaneden pervaneye 10 santimetre büyüklüğündeki Salgur, gizli ya da özel operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere dört ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor.
Pervaneden pervaneye 10 santimetre büyüklüğündeki Salgur, gizli ya da özel operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere dört ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor. Kapalı veya açık alanda tekli görevlerin yanı sıra araçlar, adeta bir "mikro drone timi" gibi eş zamanlı koordineli görev icra edebiliyor.
Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde namlu ve roket gövdesi gibi stratejik ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Namlu ve roket gövdesi ihtiyaçları için yerli ve milli çözümler geliştirildi. Özellikle 5,56, 7,62, 9 ve 12,7 milimetre kalibreli namlu imalatında örtülü veya açık ambargolara yerli ve milli özgün çözüm sunabilecek noktaya gelen Repkon, 40 milimetre kalibreli bomba atarın yiv setli namlularını kullanıma sunmayı başardı. Yerli namlular ile 610 milimetre çapındaki roket gövdesi 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF'19) sergilenecek.
Otokar, geçen yıl ürün ailesine eklenen Tulpar Hafif Tankı ile 2 ülkede kısa listeye kaldı. Temmuz ayına kadar belli olması beklenen ilk ihalede Çinli Norinco ile rekabet eden Otokar, diğer ülkede ise 3 rakiple yarışıyor. Tulpar Hafif Tankı, yurt içinde ilk kez 30 Nisan-3 Mayıs arasında gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF'19) sergilenecek.
Otokar, 30 Nisan-3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) zırhlı personel taşıyıcı Ural platformunun, en yeni türevi olan Ural Özel Harekat Aracı (Ural SOV) ilk kez sergileyecek. Özel kuvvetler için tasarlanan araç, üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra, yarım gövde zırhı, taban ve ateş duvarının zırhlı olması sayesinde, mürettebatına üst düzey balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı koruması sağlıyor. Çoklu silahla donatılabilen araç, tavanında 12,7 mm, ön ve arka tarafa 7,62 mm silah takılabilme özelliği ile derin keşif ve taktik akın görevleri için ideal bir çözüm sunuyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS