2020’de en yüksek maaşı almak için sahip olmanız gereken 10 beceri

Mesleki gelişimimizi nasıl yönlendirmek için neye odaklanacağınıza karar vermek güçtür. Kodlama eğitimi mi almalı? Sosyal medya pazarlama kursuna mı gitmeli? İletişim eğitimine mi katılmalı? İşinizin en iyisi olmak ya da daha iyi bir iş edinebilmek için en doğru seçim ne?World Economic Forum’a (WEF) göre cevap basit. WEF dünyanın en büyük 15 ekonomisinin 9 sektöründen 350 üst düzey yöneticiyle yaptığı anketle mesleklerin geleceğini araştırdı. Raporun temel amacı teknolojik gelişmelerin istihdam pazarını nasıl etkileyeceğini bulmaktı. Yani teknoloji işverenleri nasıl etkileyecek ve bu doğrultuda işverenler çalışanlardan neler bekleyecekler?
Robotlar, yapay zeka ve sanal gerçekliğin gittikçe yaygınlaştığı günümüzde, işverenlerin ne isteyeceklerini şimdiden öğrenmeye çalışmak önemli. İlginç tarafı, gelecekte beklenecek yetenek ve becerilerin yüzde 33’ü işverenler tarafından henüz keşfedilmemiş durumda. Şu anda bu yetenekleri talep etmiyor olabilirler ama gelecekte edecekler.
WEF araştırmasının sonucuna göre 2020 yılında işverenlerin işe alımlarında en çok talep edeceği 10 yetenek ve beceri şöyle:
1. Karmaşık problem çözme
Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da, bazen daha karmaşık hale getirebiliyor. Örneğin, hastanede işlerin daha verimli yapılmasını sağlamak için hemşire ve doktorların yürüme düzenlerini kaydedecek giyilebilir teknolojilere başvurabiliriz. Fakat hemşire, doktor ve hasta görüşlerini de alarak oluşan verileri değerlendirecek bir insan olmadan, yanlış ve hatta tehlikeli çıkarımlar yapabilirsiniz.
Rapor tüm sektörlerden işlerin yüzde 36’sının 2020’de ana yetenek olarak karmaşık problem çözme becerisini gerektireceğini söylüyor.
2. Sorgulayıcı düşünme
Otomasyon arttıkça insanların mantıklarını kullanma ihtiyaçları artıyor. Bu kısmi, olarak makinelerin ahlaki normlara uygun ve ekonomik kullanılma zorunluluğundan kaynaklanıyor. İşverenler teknolojinin iyi ve kötüye kullanımını değerlendirebilecek, şirketin, çalışanlarının ve geleceğinin faydasına hizmet edecek şekilde kullanacak, sorgulayıcı düşünen insanlar istiyor.
3. Yaratıcılık
WEF’in 2015 yılında yaptığı benzer araştırmada yaratıcılık onuncu sıradaydı, şimdi ise üçüncü sırada. Niçin mi? Sürekli yeni teknolojiler çıkıyor ve işverenler bu en yeni teknolojileri ürün ve hizmetlerinde kullanabilecek yaratıcı kişilere ihtiyaç duyuyor.
4. İnsan yönetmek
Raporda bu beceri grubu insanları harekete geçirebilme, astlarının yetenek ve becerilerini geliştirebilme ve doğru çalışan seçimi yapmayı içeriyor. Bu beceri grubu medya ve enerji sektörlerinde özellikle talep edilecek.
5. Diğerleri ile koordine olma
Sosyal yetenekler şemsiyesinden bir yetenek daha. Trendleri anlamaya başladığınızı umuyoruz. Yetenek diğerleriyle işbirliği yapma, ilişkini diğerlerine göre ayarlama ve diğerlerinin ihtiyaçlarına duyarlılık bileşenlerini içeriyor.
6. Duygusal Zeka
Robotlar çok işi becerebilir, fakat insanları diğer insanlar kadar iyi anlayamıyorlar (en azından şimdilik). İşverenler diğerlerinin tepkilerini ve kendilerinin bunları nasıl etkilediğini hissedip anlayan insanları işe almak konusuna büyük önem verecekler.
7. Yargı ve karar verme
Organizasyonlar her gün daha çok veri toplama yeteneğine kavuştukça, bu verileri analiz edip akıllıca verilmiş kararlara dönüştürebilecek çalışanlara çok daha fazla ihtiyaç olacak. İyi muhakeme yeteneği ayrıca çalışma arkadaşlarını nasıl ikna edeceğini bilmek ya da yöneticinize önemli bir öneriyi, sizi çok iyi göstermeyecek bile olsa, yapabilmekle ilgilidir.
8.Hizmet Odaklılık
Bu özellik diğerlerine gönüllü olarak yardım etmek için yıllar aramak anlamına geliyor. Takımındakilere, üstlerinize ve iş arkadaşlarınıza ne kadar yardımcı oluyorsunuz? Yardımseverliğiyle tanınan bir çalışan mısınız?
9. Müzakere yetenekleri
10 / 11
2020’de en yüksek maaşı almak için sahip olmanız gereken 10 beceri
Bu yetenek, beklenmedik biçimde, veri analizi ve yazılım geliştirme gibi bilgisayar ve matematik ile ilgili işlerde rağbet görecek. Ayrıca ticari ve endüstriyel tasarım alanlarında da tercih sebebi olacak.
10. Esneklik
11 / 11
2020’de en yüksek maaşı almak için sahip olmanız gereken 10 beceri
‘Bilişsel esneklik’ olarak da tanımlanan bu beceri, yaratıcılık, mantıklama ve problemlere duyarlılık özellikleriyle yakından ilişkili. Ayrıca, konuştuğunuz insana göre iletişim biçiminizi uyarlayabilme yeteneği anlamına da geliyor. İşverenler herkese aynı şeyleri söylemek yerine, konuştuğunuz kişinin kimliği, onu dinleyip anlayıp iletişiminizi o kişiye özel hale getirebilme yeteneklerinizi sorgulayacaklar.
-----
Listenin geneline bakıldığında, 2020 ve daha ilerisi için sosyal yeteneklerimizi geliştirmemiz gerektiği çok açık. Teknoloji işleri otomatikleştirip, geliştirmek için ek kaynaklar sunarken, insani özelliklerimizi daha ön plana çıkaracak gibi görünüyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS