hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Konut sahiplerini ilgilendiriyor: Yeni yılda geçerli olacak!

  Konut sahiplerini ilgilendiriyor: Yeni yılda geçerli olacak
  expand

  Zorunlu deprem sigortasında tazminat tutarları değişti. Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren karar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren hayata geçiyor. Peki olası bir durumda ne kadar tazminat alınabilir? DASK'tan başka neler yapılabilir? Uzman isim anlattı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilecek azami teminat tutarında değişikliğe gidildi. Yeni düzenleme 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

  Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye önemli açıklamalarda bulundu. Bağcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

  “Zorunlu deprem sigortası priminin yeterli olmadığını, yükseltilmesi gerektiğini deprem olmadan çok önce söylüyorduk. 300 küsür bin TL olan 640 bin TL’ye çıkmıştı bu da yeterli değil diyorduk. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte zorunlu deprem sigortasında maksimum ödenecek tazminat tutarı 640 bin TL’den 1 milyon 272 bin TL’ye yükseltildi.

  Bu da yeterli değil çünkü baktığımızda metrekare maliyeti, 6 bin TL olarak hesaplanıyor. Bugün bir inşaatın metrekare maliyeti 12-15 bin TL arasında, bu standart bir ev için geçerli olan maliyettir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DASK’ta 6 bin TL olarak metrekare maliyetinin belirlenmiş olması çok düşüktür. 100 metrekare bir evi metrekaresini 6 bin TL ile çarptığınızda evin sigorta değerini 600 bin TL olarak buluyoruz. Halbuki bu evin gerçek sigorta değeri 1.5 milyon TL.

  DASK YETERLİ Mİ?

  O yüzden zorunlu deprem sigortası artışlarla beraber tek başına yeterli değil mutlaka konut sigortası yaptırmak gerekiyor. Konut sigortası çok yüksek tutarlarda değil. Zorunlu deprem sigortası içerisinde eşya da yok. Konut sigortası yaparak eşyalarınız da depreme karşı, binanızı fırtına, su ve yangın gibi risklere karşı sigortalamış olacaksınız.

  Zorunlu deprem sigortasında 7 ayrı deprem bölgesi belirlendi bunların çarpanları da verildi. Sizin eviniz hangi derecede deprem bölgesinde ise buna bakarak primleri üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz. Örneğin 1. derecede deprem bölgesi bir yerde sigorta değeri 1 milyon TL, metrekareye göre hesapladığınızda 2330 TL gibi bir prim çıkabiliyor. Bu şekilde birinci derece ile yedinci derecedeki deprem bölgesinde teminatlar değişiyor. 7’nci derece en düşük bölge primler buna göre düşüyor.

  Yönetmelikte asgari primler de belirlenmiş oldu. Deprem bölgesi için asgari oranın altında prim kabul edilmiyor. Geçtiğimiz dönemlerde DASK yaptırılırken evin metrekarelerinin düşük gösterildiği durumlar yaşanmıştı. Örneğin evin metrekaresini 50 metrekare olarak gösterildiği durumlar yaşanmıştı. Kahramanmaraş depreminde de bununla karşılaşmıştık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SORGULANIP ÖĞRENİLMESİ GEREK

  Bundan dolayı da depremzedeler düşük tazminatlar almıştı. Bu nedenle mutlaka evin gerçek metrekaresinin tapudan sorgulanıp DASK yapılırken bunun altında metrekarede evin poliçesinin yapılmasına izin verilmemesi gerekiyor.

  SİGORTASIZ KONUTLAR

  DASK oranının yüzde 100’e çıkması lazım. Şu anda özellikle İstanbul’da sigortalılık oranı yüzde 58’ler civarında. Yani neredeyse yüzde 42’sinin sigortası yok. İstanbul’da neredeyse 1 milyon konut sigortasız. Bunun mutlaka zorunlu hale getirilmesi çok önem arz ediyor.

  Trafik sigortasını nasıl yapmadığınızda polis arabayı bağlıyor, parasal cezalar ödüyorsunuz. Beklenen deprem nedeniyle de DASK’ın zorunlu olması, parasal yaptırımlarının olması ve bunun sigorta acenteleri üzerinden yapılması gerekiyor.

  KASKODA DA EN MANTIKLI ZAMAN

  Kasko fiyatları aralık ayında hala ucuz gidiyor. Bu ocak ayının ilk haftasında da devam edecek gibi gözüküyor. Şu anda poliçe yaptırmak için en mantıklı zaman. Araç maliyetlerinin artması ve dövizin yükselmesi ile beraber kasko fiyatlarında ocak ayından itibaren artışlar olacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trafik sigortasında zaten artış oranlarını hükümet belirliyor. Ne kadar artacağı açıklandı. Trafik sigortası aralık ayına göre ocak ayında bir kez yüzde 10 artacak. Şubat, mart ve nisanda yüzde 5 olmak üzere, 4 ayda toplamda yüzde 25 oranında artacak.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow