Son Dakika

Kripto ne demek? Kripto para ne demektir, haram mı? Kaç tane kripto para var, kripto para uygulamaları neler?

A A

22.04.2021 - 18:39

Son günlerde ekonomiyle ilgilenen birçok insanın bildiği kripto para kavramı yaygınlaşıyor. Vatandaşlar gündelik hayatlarında kripto ifadesini kullanmaktadır. Kripto para ile ilgili Diyanet'te açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak Thodex ile gündeme gelen kripto para piyasası hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki ama Kripto para piyasası ne demek, ne anlama gelir, haram mı günah mı?

Kripto ne demek? Kripto para ne demektir, haram mı? Kaç tane kripto para var, kripto para uygulamaları neler?

Kripto para ile ilgili bilgiler sorgulanıyor. Birçok insan kripto kelimesiyle birlikte kullanılan sanal paranın ne işe yaradığını sorguluyor. İnsanların yaptığı araştırmalara göre kripto para ile ilgili en çok 'Kripto para nedir, ne demek, haram mı günah mı, nasıl alınır, nasıl satılır, nereden alınır?' soruları araştırılıyor. İşte kripto para ile ilgili bilinenler...

Kripto para nedir?

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

Kripto para haram mı?

Diyanet İşlerli Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan yapılan kripto para açıklaması, "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir." şeklindedir.

Kaç tane kripto para var?

Çeşitli Coinmarketlerin verilerine göre; Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash başta olmak üzere 5.500'ün üzerinde kripto para bulunmaktadır.